Europa i świat 1918-1939

23.12.2018 aktualizacja 26.12.2018

Zimowa wycieczka do bunkrów w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym

Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Fot. PAP/L. Muszyński Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Fot. PAP/L. Muszyński

System fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) jest zaliczany do największych atrakcji turystycznych woj. lubuskiego. Całorocznych, bo aura nie ma znaczenia, gdyż w części podziemnej panuje stała temperatura (8-10 stopni Celsjusza).

W tym roku międzyrzeckie bunkry zwiedzało już ponad 40 tys. ludzi.

Wycieczki w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie w okresie zimowym obejmują dwa warianty tras. Trasa krótka trwa do 1,5 godziny i obejmuje zwiedzanie obiektu nr 717 wraz z fragmentem korytarza. Długa natomiast trwająca do 2,5 godziny wzbogacona jest o przejście do podziemnego dworca kolejowego, na którym zobaczyć można kolejkę wąskotorową.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to także atrakcja przyrodnicza. W obrębie podziemi funkcjonuje największy w Europie rezerwat nietoperzy będący zimową kryjówką dla tych skrzydlatych ssaków. W 2015 r. zanotowano tam rekordową liczbę prawie 39 tys. nietoperzy.

„Zimową porą przemierzając podziemne korytarze można podziwiać zimujące nietoperze w ich naturalnym środowisku, które to w tym roku zaczęły zlatywać do podziemi już na przełomie sierpnia i września. To sprawia, ze nasze podziemia są atrakcja nie tylko dla miłośników militariów, ale i przyrody” – powiedział PAP dyr. Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy Leszek Lisiecki.

System fortyfikacji nazywany Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym Niemcy wznieśli w latach 30. minionego wieku. Miał chronić zachodnią granicę III Rzeszy. Obiekt jest imponujący. System podziemnych korytarzy łączących poszczególne elementy fortyfikacji ponad 30 km. W jego skład wchodzą m.in. podziemne dworce kolejowe, magazyny zaopatrzenia i oczywiście bunkry.

Siedziba Muzeum znajduje się w Pniewie pomiędzy Międzyrzeczem a Świebodzinem, około 2 km od dawnej drogi krajowej nr 3.

W okresie zimowym w dni powszednie muzeum jest czynne od godz. 9 do 15, a w soboty i niedziele od 10 do 15. Muzeum będzie nieczynne od 24 do 26 grudnia oraz 31 grudnia i 1 stycznia przyszłego roku. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL