Wkrótce, w przyszłym tygodniu, stołeczny konserwator zabytków wyda decyzję o usunięciu z dziedzińca budynku przy pl. Bankowym głazu z tablicą ku pamięci b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział PAP w środę wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak.
Polacy sami zdecydowali, gdzie ma stanąć pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej - powiedział w środę wicepremier minister nauki Jarosław Gowin. Jak przypomniał, po tragedii z 10 kwietnia 2010 r. obywatele zbierali się przed Pałacem Prezydenckim i to tam powinien stanąć pomnik.
W środę, 10 sierpnia, w Warszawie, w dniu upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. ruszy zbiórka publiczna na budowę pomników: Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - poinformowali we wtorek posłowie PiS Jacek Sasin i Marek Suski.
Fabularny "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauze trafi do kin 9 września - poinformował PAP dystrybutor tego filmu, firma Kino Świat. Produkcja obrazu weszła w końcowy etap realizacji; ostatnie efekty specjalne zostaną ukończone w sierpniu - wyjaśniono.
Na uroczystościach z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego apel poległych zostanie zastąpiony apelem pamięci - poinformował prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski po poniedziałkowym spotkaniu z przedstawicielami m.in. MON. Wśród wymienionych w apelu jest m.in. prezydent Lech Kaczyński – przekazał minister Antoni Macierewicz.
Na stołecznym budynku Ministerstwa Rozwoju, gdzie mieści się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, odsłonięto w sobotę tablicę poświęconą historykowi, sekretarzowi generalnemu Rady Andrzejowi Przewoźnikowi, który zginął w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
O uszanowanie woli powstańców i niełączenie obchodów 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego z upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej zaapelowali we wtorek politycy PO. Mamy do czynienia z próbą upolitycznienia obchodów - oceniają.
Uważam, że to jest bardzo piękna decyzja - tak premier Beata Szydło odniosła się do decyzji szefa MON Antoniego Macierewicza o tym, by podczas uroczystości państwowych upamiętniać ofiary katastrofy smoleńskiej w odczytywanych apelach.
Na Stadionie Narodowym podczas szczytu NATO będzie kilka wystaw m.in. poświęconych szczytom Sojuszu z ubiegłych lat, Wojskom Obrony Terytorialnej, a także katastrofie smoleńskiej - poinformował w czwartek rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.