Z udziałem Marty Kaczyńskiej oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i kandydata tej partii na prezydenta Andrzeja Dudy w sobotę w Krakowie odbyły się obchody piątej rocznicy pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Do terenu na rogu ul. Trębackiej i Focha w Warszawie, gdzie stanąć ma pomnik smoleński, jest roszczenie o odszkodowanie. Trwa sprawdzanie, czy będzie ono wypłacone, teren w żadnym wypadku nie podlegałby zwrotowi - powiedział w poniedziałek PAP wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak.
Zdjęcia i biogramy 96 osób, w tym m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które 10 kwietnia 2010 r. zginęły w katastrofie samolotu Tu-154M, znalazły się na wystawie Muzeum Historii Polski pt. "Smoleńskie portrety", otwartej w sobotę na stołecznym pl. Piłsudskiego.
W sobotę rano w Pałacu Prezydenckim odbyła się msza święta w intencji ofiar, w tym pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pracowników kancelarii, którzy 5 lat temu zginęli pod Smoleńskiem. Mszę celebrował biskup polowy WP ks. Józef Guzdek.
Ekipa filmu "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauzego od 17 do 21 kwietnia będzie pracować w USA. Zdjęcia, z udziałem Beaty Fido, grającej główną bohaterkę, dziennikarkę prowadzącą śledztwo ws. katastrofy, odbędą się w Chicago - poinformował PAP producent Maciej Pawlicki.
W Chicago w trakcie trzydniowych obchodów piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej i 75. rocznicy zbrodni katyńskiej w ten weekend zaplanowano msze w intencji ofiar, odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej generałowi Franciszkowi Gągorowi i apel poległych.