Wicepremier Piotr Gliński wraz z wiceministrem Szymonem Giżyńskim upamiętnił osoby związane z MKiDN, które zginęły w katastrofie smoleńskiej – Tomasza Mertę, Arkadiusza Rybickiego i Andrzeja Przewoźnika, składając kwiaty przed tablicą pamiątkową w budynku MKiDN – napisano na Twitterze resortu kultury.
Moja mama żyła w cieniu zbrodni katyńskiej; ja żyję w cieniu katastrofy smoleńskiej – mówi w niedzielę PAP Izabela Musielak, córka Gabrieli Zych, która zginęła w katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku.
Uczestniczący porannej mszy świętej, upamiętniającej 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej, przeszli pod Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie odczytano Apel Pamięci, a następnie złożono kwiaty.
12. rocznicę katastrofy smoleńskiej i śmierć 96 osób uczcili w niedzielę przy pomniku ofiar na cmentarzu na Powązkach marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Ten rok ma swoją specyfikę, gdyż stają przed oczyma obrazy, które widzimy teraz w mediach – zniszczonej Ukrainy. Tak, jak wtedy widzieliśmy zniszczony samolot, tak dzisiaj widzimy też zniszczoną Ukrainę – powiedział w niedzielę w Krakowie prezydent Andrzej Duda w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Dwanaście lat temu pod Smoleńskiem zginęła elita polskiego narodu z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Pamiętamy i będziemy zawsze pamiętać – napisał w niedzielę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z wicemarszałkami izby niższej złożyła w niedzielę kwiaty przed sejmowymi tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia mija 12 lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką.
W monasterze w Supraślu k. Białegostoku odsłonięto w sobotę pomnik upamiętniający arcybiskupa Mirona Chodakowskiego, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu, chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę – pisze na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński. Informuje, że w niedzielę w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej zawyją syreny alarmowe w całym kraju.