Jedną z największych w Europie szopek budowanych wewnątrz świątyni można od pasterki podziwiać w bazylice ojców franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. W tym roku w bocznych nawach franciszkanie przedstawili wiele różnych, aktualnych wątków.
Ponad 360 darczyńców ofiarowało w internetowej zbiórce łącznie ponad 40 tys. zł na budowę pomnika ku czci siedmiu nieżyjących alpinistów z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Pomnik ma stanąć w 2015 roku w katowickim Parku im. Tadeusza Kościuszki.
Dwa mury z betonu przecinające drzewa utworzą w Katowicach symboliczny pomnik upamiętniający Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora, którzy podczas II wojny światowej wspólnie uratowali 5 tys. polskich Żydów. Prace mają się zakończyć w styczniu 2015 r.
Kościół ewangelicko-augsburski w Katowicach docenił prezydenta tego miasta Piotra Uszoka oraz pośmiertnie biskupa ewangelickiego Tadeusza Szurmana wyróżnieniem "Śląski Szmaragd" - Uszoka za "bycie wzorem samorządowca", a Szurmana za "bycie +Szmaragdem+ tej ziemi".
Jedna z czołowych polskich orkiestr – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach – od środy oficjalnie działa w nowej siedzibie. Podczas wieczornego inauguracyjnego koncertu zagra m.in. ze światowej sławy pianistą Krystianem Zimermanem.
"Daj się unieść muzyce! W Katowicach" to hasło rozpoczynającej się kampanii związanej z otwarciem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, jednej z największych inwestycji w tym mieście. Otwarcie siedziby odbędzie się 1 października.
W siedzibie Związku Górnośląskiego, jednej z najsilniejszych śląskich organizacji regionalnych, powstał Dom Śląski. Będzie to przestrzeń do dyskusji o przeszłości i przyszłości regionu - powiedział PAP w poniedziałek wiceprezes związku Grzegorz Franki.
Muzeum Śląskie to jeden z najlepszych pomysłów inwestycyjnych realizowanych w ostatnich latach w Polsce - oceniła minister kultury Małgorzata Omilanowska, która podpisała w Katowicach umowę na rewitalizację dwóch kolejnych obiektów dla tej placówki.