Miasto Łódź przeznaczy w tym roku 1,5 mln zł na dofinansowanie produkcji filmowych i seriali. Wnioski można składać do 17 lutego. W ramach istniejącego od 15 lat Łódzkiego Funduszu Filmowego wsparto do tej pory m.in. „Idę”, „Zimną wojnę” oraz „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.
Uroczystości na Stacji Radegast, pokazy filmów, koncert oraz warsztaty edukacyjne znalazły się w programie XII Dni Pamięci, które rozpoczną się we wtorek w Łodzi. Cykl wydarzeń związany jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Drugą część nowej wystawy stałej „Łódź filmowa” będzie można oglądać od środy w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wśród eksponatów są m.in. kamera Arii 16 mm Sobocińskiego, indeks studencki Kieślowskiego oraz mapa łódzkich lokalizacji, które „zagrały” w najsłynniejszych polskich produkcjach.
Pisarka i plastyczka Ewa Kuryluk została laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Wyniki ogłoszono podczas sobotniej gali finałowej festiwalu Puls Literatury w Łodzi. Nagrodę – 50 tys. zł – laureatka przekaże pomagającej uchodźcom Fundacji Ocalenie.
W Centrum Twórczości Lutnia Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi odbędzie się w piątek kolejna premiera Teatru Podtekst. Na scenie obejrzeć będzie można „Kartotekę” Tadeusza Różewicza w adaptacji i reżyserii Jerzego Hutka.
Prymas Polski abp Wojciech Polak wręczył w niedzielę Nagrodę Orła Jana Karskiego przyznaną burmistrzowi włoskiej Lampedusy. Odebrał ją, podczas mszy św. w łódzkiej katedrze, doradca burmistrza Carlo De Marco, ofiarowując łodzianom krzyż wykonany z drewna z łodzi uchodźców.
Pokazem filmów w łódzkim kinie Bodo opowiadających o dokonaniach Wandy Rutkiewicz oraz spotkaniem z osobami, które ją poznały rozpoczną się w sobotę obchody roku najsłynniejszej polskiej himalaistki, pierwszej kobiety, która zdobyła K2 i pierwszej Europejki, która weszła na Mount Everest.
Polskie Radio Łódź od 90 lat integruje lokalną społeczność. Niech rozgłośnia nadal służy sprawom lokalnej wspólnoty – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście okazji jubileuszu 90-lecia rozgłośni regionalnej Polskiego Radia w Łodzi, odczytanym podczas jubileuszowego koncertu.
Z okazji 95-lecia Polskiego Radia i 90-lecia Regionalnej Rozgłośni PR w Łodzi przygotowana została wystawa „Na fali… Historia radia w II Rzeczypospolitej”. Oglądać ją można w Filharmonii Łódzkiej, gdzie w piątek wieczorem odbędzie się koncert z okazji 90-lecia PRŁ.
Oby w trakcie dorastania nigdy nie spotkało was to, co nas – mówił do zgromadzonej młodzieży były więzień niemieckiego obozu dla dzieci polskich Jerzy Jeżewicz. Marsz Pamięci o dzieciach z hitlerowskiego obozu przy ul. Przemysłowej przeszedł w czwartek ulicami Łodzi.