Podjąłem decyzję o bezpośrednim spotkaniu obu stron sporu wokół obchodów 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - poinformował w niedzielę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Z kolei MKiDN apeluje o nieeskalowanie emocji wokół tegorocznych uroczystości.
Zmarł Jacek Miler, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN. Polska kultura poniosła wielką stratę. Składam wyrazy głębokiego współczucia Jego Bliskim – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Czterech krakowskich szopkarzy - Jan Kirsz, Stanisław Malik, Zbigniew Gillert i Dariusz Czyż - zostało uhonorowanych przez ministra kultury Piotra Glińskiego odznakami "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jesteście przedstawicielami twórców, którzy dbają o kulturę niematerialną - powiedział Gliński.
Radni sejmiku woj. podkarpackiego na poniedziałkowej sesji zgodzili się, aby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadziło Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Dzięki temu placówka zyska 1,3 mln zł dotacji z budżetu państwa.
Dr hab. Piotr Oszczanowski odebrał w czwartek z rąk wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego powołanie na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu na kolejną, 5-letnią kadencję - poinformowało MKiDN. Jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2019 r.
Jedenaście rzeźb sakralnych z XVII i XVIII stulecia, które przeszły konserwację tzw. zabezpieczającą, będzie od nowego roku prezentowanych na wystawie stałej w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Konserwację figur dofinansowało ministerstwo kultury.
Zrabowany podczas II wojny światowej XVII-wieczny sztambuch Melchiora Lucasa został w środę przekazany Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin oceniła, że sztambuch jest przykładem "kultury europejskiej w najlepszym wydaniu".
Porozumienie MKiDN i MSZ ma na celu wprowadzenie zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą – powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, który we wtorek w Warszawie, wspólnie z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, wziął udział w uroczystości podpisania umowy.
Blisko 180 uczniów z ośmiu dolnośląskich szkół wzięło udział w II edycji projektu edukacyjnego Wrocławskiego Teatru Współczesnego „Jak poprzez teatr poznawać świat”. Projekt miał uwrażliwić jego uczestników na potrzeby tych, którzy są starzy, samotni, wymagają wsparcia i opieki.