Rząd Japonii uhonorował Bogdana Zdrojewskiego, b. ministra kultury i b. prezydenta Wrocławia, wysokim odznaczeniem - Orderem Wschodzącego Słońca, klasy Złota i Srebrna Gwiazda – za wkład w rozwój relacji między Japonią a Polską.
Zrabowana przez Niemców podczas II wojny światowej z Pałacu na Wodzie XVIII-wieczna rzeźba Jeana-Antoine'a Houdona - marmurowe popiersie antycznej bogini Diany - powróci do Łazienek Królewskich w Warszawie - podało w piątek Centrum Informacyjne MKiDN.
Emocje były ogromne - tak ogłoszenie wyników Konkursu Chopinowskiego wspominała w środę minister kultury Małgorzata Omilanowska. Podkreśliła, że za granicą zainteresowanie tym konkursem było ogromne. "To było jak mistrzostwa świata w piłce nożnej" - mówiła minister.
Pisarz Marek Krajewski, reżyser Władysław Pasikowski i wokalistka Justyna Steczkowska znaleźli się wśród odznaczonych medalami Gloria Artis. "Zmieniacie polską rzeczywistość i stosunek Polaków do kultury" - mówiła minister kultury Małgorzata Omilanowska wręczając medale.
Złotnik Jacek Gawlak, kowal Wiesław Konieczny i zegarmistrz Franciszek Wiegand są wśród osób, którym minister kultury przyznała tytuł honorowy "Mistrza Rzemiosł Artystycznych". Perfekcyjny kunszt i wiedza przekazywana innym - powiedziała o wyróżnionych Małgorzata Omilanowska.
"Dziewczynka z kanarkiem", dzieło Leopolda Loefflera, które przez wiele lat znajdowało się na liście strat wojennych, powróciło do śląskiej kolekcji malarstwa polskiego. W czwartek po raz pierwszy zostało zaprezentowane w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Fragmenty kamiennych ław z dawnego mostu Poniatowskiego wysadzonego w 1944 r., wydobyte z dna Wisły, będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Pragi . "To ciekawy przykład rzeźby warszawskiej z początku XX w." - mówiła w czwartek minister kultury Małgorzata Omilanowska.
Wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach teatrów i nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury to cele Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", którego drugą edycję ogłoszono w środę.
Radni gminy Wiślica (Świętokrzyskie) zgodzili się w poniedziałek na przekazanie regionalnego muzeum, w którym znajdują się jedne z najcenniejszych polskich zabytków, samorządowi województwa. Uchwałę podjęto podczas nadzwyczajnej sesji rady gminy.