Wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyraził w środę przekonanie, że w 2017 r. uda się otworzyć nową ekspozycję w Muzeum Książąt Czartoryskich. Warunkiem jest uzyskanie przez Fundację Książąt Czartoryskich dotacji na zakończenie trwającego od pięciu lat remontu.
Odmrożenia wynagrodzeń domagają się pracownicy Muzeum Narodowego w Warszawie (MNW). "Utrzymywanie tak niskich płac w przyszłości może zagrozić pracy muzeum" - mówił na środowym posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu Mateusz Labuda z MNW.
"Skarby z kraju Chopina. Sztuka polska XV-XX wieku" to tytuł wystawy, która 6 lutego zostanie otwarta w Chińskim Muzeum Narodowym w Pekinie. Jak powiedziała w poniedziałek minister kultury Małgorzata Omilanowska będzie to największa polska wystawa za granicą w tym roku.
Brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego to jedno z najpoważniejszych wyzwań stojących przed samorządami lokalnymi w dziedzinie ochrony zabytków - ocenili uczestnicy czwartkowej debaty w Pałacu Prezydenckim.
Obraz Jacoba Jordaensa „Św. Iwo wspomaga biednych”, który przed II wojną światową znajdował się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Sztuk Pięknych, powróci do stolicy Dolnego Śląska. Po sześciu latach starań ministerstwo kultury sprowadziło XVII-wieczny obraz do Polski.
Kluby sejmowe pozytywnie oceniły projekt noweli ustawy o archiwach, którego celem jest m.in. zharmonizowanie pracy z dokumentacją papierową i elektroniczną. PiS złożyło poprawkę usuwającą zapis rozszerzający kompetencje szefa MKiDN dot. łączenia archiwów państwowych.
Reżyser i scenarzysta filmowy Filip Bajon będzie dyrektorem Studia Filmowego „Kadr”. Decyzję o jego powołaniu podjęła minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, która zaakceptowała rekomendację komisji konkursowej.
Organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury mogą wziąć udział w programie "Patriotyzm Jutra", którego kolejną edycję ogłosiło Muzeum Historii Polski. Finansujący go resort kultury przeznaczy w 2015 r. na promowanie polskich dziejów 2 mln zł.
Popularyzacja wiedzy o wzorowej opiece nad zabytkami to główny cel konkursu na "Zabytek Zadbany". Do jego kolejnej edycji realizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa mogą się zgłaszać właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów wpisanych do rejestru zabytków.