Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, apelem pamięci i złożeniem wieńców przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego oraz Pomnikiem Powstania Warszawskiego uczczono w piątek w Warszawie Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.
73. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz została upamiętniona w piątek w Oświęcimiu. W uroczystości uczestniczyło kilku byłych więźniów. 14 czerwca 1940 roku uważany jest za dzień, w którym obóz zaczął działać.