Uroczystości upamiętniające 86. rocznicę pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się w niedzielę w Oświęcimiu i Harmężach z udziałem kilkunastu byłych więźniów oraz minister kultury Marty Cienkowskiej. Obchodom patronuje prezydent Karol Nawrocki.
W niedzielę przypada 86. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, ponieważ to dla nich został on utworzony.
14 czerwca, w rocznicę pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W uroczystościach z tej okazji weźmie udział ministra kultury Marta Cienkowska.
Kilkunastu byłych więźniów niemieckich obozów uczestniczyło w obchodach 83. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz, która we środę odbyła się w miejscu pamięci przy bloku 11 danego obozu. Wspólnie uczcili pamięć ofiar, składając znicze pod Ścianą Straceń.
Prochy Polaków pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych wołają o pokój świata – słowa z Pomnika-Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych na Powązkach przytoczył prezes Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Stanisław Zalewski.
Hołd więźniom i ofiarom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, m.in. Auschwitz-Birkenau i Mauthausen-Gusen, oddano w piątek przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na terenie Muzeum Więzienia „Pawiak” w Warszawie. Zło wojny nie może nigdy się powtórzyć – podkreślono.
Jeśli obóz Auschwitz był fabryką śmierci, to stał się też manufakturą świętości. Jedna osoba na 20 tys. została lub zostanie ogłoszona błogosławioną albo świętą - mówił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podczas mszy św. odprawionej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.
Członkowie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich upamiętnili ofiary niemieckiego obozu Auschwitz. W przypadającą w piątek 79. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do tego obozu złożyli kwiaty pod Ścianą Straceń na terenie byłego obozu.
Msza św. we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach zainauguruje w piątek przed południem oficjalne obchody 79. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz. Udział wezmą w nich byli więźniowie.
Powtórzyłabym te słowa po raz kolejny, ale one absolutnie nie odnosiły się w żaden sposób do kwestii migracji i emigrantów - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło, pytana w wywiadzie dla wPolityce.pl o swoją wypowiedź w Oświęcimiu.