Ekspozycję poświęconą twórczości pejzażystów śląskich XIX i XX wieku oraz wystawę modeli zabytkowych powozów konnych przygotowuje Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów i Nocy Muzeów.
Rekonstrukcję średniowiecznego rycerskiego obozu, w tym namiot królewski, namioty rycerskie i sprzęt obozowy oraz wyposażenie będą mogli zobaczyć podczas Nocy Muzeów z soboty na niedzielę odwiedzający Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
Pokaz psich zaprzęgów, prezentacja unikatowego XV-wiecznego sztambucha z podróży oraz obserwacja panoramy miasta z tarasu widokowego w Europejskim Centrum Solidarności - to niektóre atrakcje sobotniej Nocy Muzeów w Gdańsku.
Możliwość zobaczenia oryginalnych archiwaliów m.in. z Auschwitz oraz zdjęć i akt związanych z obchodami świąt majowych w PRL oferuje w tym roku po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów stołeczny IPN. Instytut organizuje też Festiwal Planszowych Gier Historycznych.
Wystawę aktualnych dokonań z różnych dyscyplin twórczych ponad stu członków Związku Polskich Artystów Plastyków z Bielska-Białej pt. „Kochajmy naszych artystów” zaprezentuje Galeria Bielska BWA podczas Nocy Muzeów – powiedziała szefowa Galerii Agata Smalcerz.
Obóz rzymski i walki gladiatorów, gra escape room, czyli uwolnij się z pokoju, czy poznawanie tajemnic ludzkiego ciała - to niektóre atrakcje przygotowane przez białostockie instytucje na Noc Muzeów.
Oryginalne kadry filmowe z polskich animacji, projekty postaci filmowych bohaterów oraz bohaterowie dobranocek, a także pokaz uzbrojenia z XVIII wieku, czy samolot myśliwsko-bombowy z pełnym uzbrojeniem to niektóre z atrakcji przygotowane na rzeszowską Noc Muzeów.
Zwiedzanie dawnego komunistycznego aresztu śledczego, wykład o bikiniarzach, spotkania poświęcone jazzowi i warsztaty kulinarne - takie m.in. atrakcje przygotowało na tegoroczną Noc Muzeów Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości.
Noc Muzeów, organizowana w Krakowie z 15 na 16 maja, upłynie pod znakiem protestu pracowników instytucji kultury, którzy domagają się podwyżek płac. Związkowcy z NSZZ „S” zdecydowali w środę, że zorganizowane zostaną wtedy dwie pikiety.