Kajetan Pieczyński za film "Press Start" wygrał filmowy konkurs "Gry podwórkowe naszych rodziców". Konkurs to jedna z wielu atrakcji, którą przygotowała Polska Agencja Prasowa z okazji Nocy Muzeów.
"Film Kajetana Pieczyńskiego +Press Start+ to profesjonalna produkcja z ciekawym pomysłem i ze świetną dynamiką akcji. Przedstawia grę w kapsle, która była jedną z najpopularniejszych zabaw chłopców w latach PRL. Nawiązywała ona do jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych każdej wiosny, kolarskiego Wyścigu Pokoju" - powiedział wiceprezes PAP Arkadiusz Szymanek, który był przewodniczącym jury konkursu.
"Wszystkie nadesłane na konkurs filmy wyróżnia pomysłowość w przedstawianiu gier, które dziś często są już tylko wspomnieniem. Gry podwórkowe sprzed 30 czy 40 lat przypominają nam, że do dobrej zabawy wystarczają czasem niezwykle proste rekwizyty: kapsle od butelek, patyki, kreda czy kamyczki" - mówił Szymanek, który podziękował wszystkim twórcom, którzy nadesłali swoje prace na konkurs.
"Press Start" to kilkuminutowy film pokazujący grę w kapsle na osiedlu jako grę komputerową, w którą dwójka młodych bohaterów gra na popularnej obecnie konsoli. Gdy jeden z chłopców w pewnym momencie chowa do kieszeni kapsel po napoju pozwala to snuć domysły, że może i on zechce zagrać w kapsle w tzw. realu.
"Film Kajetana Pieczyńskiego +Press Start+ to profesjonalna produkcja z ciekawym pomysłem i ze świetną dynamiką akcji. Przedstawia grę w kapsle, która była jedną z najpopularniejszych zabaw chłopców w latach PRL. Nawiązywała ona do jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych każdej wiosny, kolarskiego Wyścigu Pokoju" - powiedział wiceprezes PAP Arkadiusz Szymanek, który był przewodniczącym jury konkursu.
"Zabawa dzisiejszej młodzieży w porównaniu z tym, co było dawniej, to dwa różne światy. W filmie pokazuję codzienność podwórkową z mojej pamięci i konfrontuję ją z tym, jak wygląda codzienność dzisiejszych młodych graczy, która zamyka się przed konsolą. I o tym jest ten film" - powiedział PAP reżyser filmu.
W konkursie "Gry podwórkowe naszych rodziców" wzięło udział ok. 30 filmów. Poza nagrodą główną wyróżnienia otrzymały trzy inne filmy: "Hacele" Tomasza Węgrzyna, "10 patyków" Macieja Ogrockiego i "Wspomnienia z butelki" Michała Sujety. Wysoko przez jury oceniony został także film "Zośka" Beaty Jachymiak, w instruktażowy sposób pokazujący jak wykonać lotkę z kolorowej włóczki obciążonej ołowianym krążkiem, którą potem, już w grze, można podbijać nogami.
Fundatorem nagród w postaci aparatów fotograficznych dla zwycięzców konkursu jest firma Nikon Polska.
Polska Agencja Prasowa w tym roku po raz pierwszy bierze udział w Nocy Muzeów. Od godz. 18 w postindustrialnych wnętrzach dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej PAP na ul. Mińskiej 65 w Warszawie będzie można przedpremierowo zobaczyć wystawę "25 lat polskich przemian", obejrzeć samochody, które w PRL-u królowały na polskich ulicach, przypomnieć sobie sklep mięsny i gry podwórkowe. Będzie można także porozmawiać z reporterami i fotoreporterami PAP; odbędzie się również spotkanie z twórcami książki "Srebrni chłopcy Zagórskiego. Medalowa dekada polskich koszykarzy", której współautorem jest dziennikarz sportowy PAP Marek Cegliński.
Wystawa "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP" to wyjątkowa okazja, by obejrzeć próbkę PAP-owskich archiwów. Zdjęciom towarzyszyć będą fragmenty depesz, bo PAP była obecna przy najważniejszych wydarzeniach ostatniego 25-lecia: upadku systemu komunistycznego w 1989 r., powstaniu pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego, pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski, przyznaniu Nobla Wisławie Szymborskiej, wejściu Polski do NATO i Unii Europejskiej. Przypomnimy też dalekie loty Adama Małysza, Euro 2012, nominację Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego, ale i manifestacje związków zawodowych.
Podczas Nocy Muzeów z PAP będzie można również posłuchać warszawskiego zespołu Menele. Ich muzyka nawiązuje do folkloru przedwojennej Warszawy. Oprócz znanych warszawskich szlagierów zespół gra autorskie kompozycje, które wpisują się w klimaty starej Pragi, Czerniakowa czy Targówka.
Patronat nad wystawą, która zostanie otwarta 29 maja w budynku dawnej drukarni, objął prezydent Bronisław Komorowski. Wystawie patronuje także MEN i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patroni medialni to Polskie Radio i TVP Info.
Więcej informacji o Nocy Muzeów oraz o rocznicowych uroczystościach organizowanych przez PAP w związku z 25-leciem odzyskania przez Polskę wolności znajduje się na stronie http://fotokronika.pap.pl/. (PAP)
nno/ abe/