Do 14 grudnia można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (WBP) w Łodzi wystawę „Internowana wolność: stan wojenny w regionie łódzkim w zbiorach WBP w Łodzi”. Ekspozycja przybliża m.in. sylwetki opozycjonistów ziemi łódzkiej oraz prezentuje dokumenty życia społecznego.
Na bocznej ścianie jednego z domów w pobliżu katowickiej kopalni Wujek powstał mural, upamiętniający dziewięciu górników z tej kopalni, którzy zginęli od milicyjnych kul na początku stanu wojennego. 16 grudnia minie 40 lat od pacyfikacji zakładu.
Koncert „Songi stanu wojennego i wolności” w Teatrze Muzycznym w Lublinie upamiętni 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce. 8 grudnia publiczność będzie mogła usłyszeć takie utwory, jak „W domach z betonu” Martyny Jakubowicz, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Niepokonani” Perfektu.
Poezja zmarłego ponad dwa lata temu poety i filmowca Tadeusza Szymy oraz muzyka autorstwa kompozytora i dyrygenta Grzegorza Majki złożyły się na poemat wokalny „Miejsca bezdomne”, który zabrzmiał w sobotę na Jasnej Górze. Wydarzenie było częścią obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Koncert włoskiego śpiewaka Andrei Bocellego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach otworzy w niedzielę regionalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w woj. śląskim. Koncert w siedzibie NOSPR będzie miał charakter zamknięty.
40 lat temu, w nocy z 24 na 25 listopada 1981 r., studenci Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie ogłosili strajk okupacyjny. Uformował się komitet strajkowy. 2 grudnia protest został brutalnie spacyfikowany. Wydarzenia te były zapowiedzią wprowadzenia stanu wojennego.
Podziemną trasę, poświęconą historii strajku w kopalni Piast w Bieruniu, gdzie w grudniu 1981 r. ponad tysiąc górników przez dwa tygodnie protestowało pod ziemią przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, przygotowuje Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.
16 grudnia – w 40. rocznicę pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek – pielęgnujące pamięć o tamtych wydarzeniach Śląskie Centrum Wolności i Solidarności (ŚCWiS) otworzy nową wystawę stałą. Będzie to jedno z wielu wydarzeń w ramach zaplanowanych na grudzień rocznicowych obchodów.