Zmarł Klemens Zbroński działacz łódzkiej opozycji demokratycznej organizator druku tzw. wydawnictw drugiego obiegu, więzień polityczny stanu wojennego. Pogrzeb Klemensa Zbrońskiego odbędzie się w piątek na łódzkim cmentarzu Zarzew.
Informacje o śmierci i pogrzebie Klemensa Zbrońskiego podał m.in. działacz opozycji demokratycznej w PRL i członek Komitetu Obrony Robotników Józef Śreniowski na swoim profilu społecznościowym.
Inny łódzki opozycjonista Wiesław Maciejewski napisał o zmarłym, że trudno było sobie wyobrazić funkcjonowanie lokalnych, podziemnych struktur opozycji antykomunistycznej bez małżeństwa Władysławy i Klemensa Zbrońskich.
"Bez przesady można powiedzieć, że łódzka podziemna Solidarność stała na kontaktach Klemensa i jego żony Władki, obejmując swym zasięgiem kilkanaście zakładów przemysłowych" - ocenił Maciejewski. "Część osób przez nich zaangażowanych prowadziła konspiracyjną robotę do czerwcowych wyborów w 1989 r. " - podkreślił. Po czerwcowych wyborach należał do grona działaczy, którzy nie próbowali robić kariery politycznej. Wrócił do tego, co lubił najbardziej. Zajął się zawodowo chirurgią drzew" - zaznaczył.
"Kiedy zaproponowałem mu przygotowanie jego biogramu do Encyklopedii Solidarności, roześmiał się, stwierdzając, że uważa ten okres za zamknięty" - tak tę rozmowę z Klemensem Zbrońskim wspominał Wiesław Maciejewski.
"Bez przesady można powiedzieć, że łódzka podziemna Solidarność stała na kontaktach Klemensa i jego żony Władki, obejmując swym zasięgiem kilkanaście zakładów przemysłowych" - ocenił Wiesław Maciejewski. "Część osób przez nich zaangażowanych prowadziła konspiracyjną robotę do czerwcowych wyborów w 1989 r. " - podkreślił. Po czerwcowych wyborach należał do grona działaczy, którzy nie próbowali robić kariery politycznej. Wrócił do tego, co lubił najbardziej. Zajął się zawodowo chirurgią drzew" - zaznaczył.
Klemens a właściwie Wincenty Klemens Zbroński, który dla wielu ludzi swojego pokolenia pozostanie Klimkiem, urodził się w 1949 r. w Łasku (woj. łódzkie). Z wykształcenia był technikiem dendrologiem.
W czasach komunistycznych był w opozycji demokratycznej, organizował druk i kolportaż wydawnictw objętych komunistyczną cenzurą - książek i prasy tzw. drugiego obiegu. Jak podaje się w opublikowanych w sieci "Notach biograficznych łodzian zasłużonych w działaniach opozycji antykomunistycznej w latach 1976 - 1989", w stanie wojennym Zbroński uczestniczył w wydawaniu "Solidarności z Gdańskiem" i "Solidarności Walczącej".
Aresztowany 20 lutego 1982 r. wraz z Jerzym Dłużniewskim, Wojciechem Słodkowskim i Ewą Błaszczyk. Wszyscy sądzeni i skazani przez Pomorski Okręgowy Sąd Wojskowy w Bydgoszczy. Z 1,5-rocznego wyroku odsiedział rok i trzy miesiące w więzieniach w Łodzi, Inowrocławiu i Potulicach.
W "Notach..." napisano, że po wyjściu z więzienia Zbroński "dalej udostępniał swoje mieszkanie na składowanie bibuły, na przechowywanie pieniędzy związkowych oraz goszczenie ludzi. Pomagał w transporcie i kolportażu".
Organizował też zjazdy Tymczasowego Komitetu Koordynacyjnego Solidarności w Łodzi. Zwolniony z pracy z łódzkiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody. Współpracował z wieloma opozycjonistami, m.in. z jednym z liderów Solidarności w Łodzi Jerzym Dłużniewskim.
Organizował też zjazdy Tymczasowego Komitetu Koordynacyjnego Solidarności w Łodzi. Zwolniony z pracy z łódzkiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody. Współpracował z wieloma opozycjonistami, m.in. z jednym z liderów Solidarności w Łodzi Jerzym Dłużniewskim.
Po 1989 roku wycofał się z życia politycznego. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Był współwłaścicielem firmy specjalizującej się m.in. chirurgii drzew.
Zmarł po długiej walce z chorobą. Klemens Zbroński miał 72 lata.
Jego pogrzeb odbędzie się w piątek 21 maja o godz. 13.00 na cmentarzu komunalnym na Zarzewie w Łodzi. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ dki/