W związku ze zdewastowaniem pomnika upamiętniającego Polaków zamordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka na zachodniej Ukrainie polskie MSZ zażądało natychmiastowego zbadania sprawy, ustalenia sprawców i ich ukarania.
Ambasada Polski w Kijowie wystosowała we wtorek do MSZ Ukrainy notę dyplomatyczną w związku ze zniszczeniem pomnika Polaków, zamordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka – poinformował PAP ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.
28 kwietnia mija 70. rocznica powołania ukraińskiej 14. Dywizji Grenadierów SS, znanej także jako Dywizja SS Galicja, której w Polsce zarzuca się zbrodnie wojenne, m.in. współudział w wymordowaniu polskich mieszkańców wsi Huta Pieniacka.