Ks. Jerzy Popiełuszko należał do niewielkiego grona kapłanów wspierających opozycję – w latach 1980–81 głównie NSZZ „S” (zwłaszcza w pobliskiej Hucie Warszawa), lecz także podchorążych z Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, którzy zastrajkowali w obronie swej niezależności, a po wprowadzeniu stanu wojennego – tworzącego się podziemia. Angażował się również w pomoc dla prześladowanych, m.in. w ramach Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, którego był współorganizatorem. Popularność przyniosły mu msze za ojczyznę, odprawiane w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu po 13 grudnia 1981 r., i patriotyczne kazania. Za to wszystko zapłacił wysoką cenę.
W bazylice archikatedralnej w Białymstoku odbyły się w czwartek główne uroczystości pogrzebowe b. metropolity arcybiskupa seniora Edwarda Ozorowskiego. Zmarły w minioną sobotę, w wieku 83 lat hierarcha, został pochowany w krypcie tej bazyliki.
Tadeusz Urbanowicz, ps. „Moskito”, żołnierz 3. i 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, poległy w 1946 r. w Borach Tucholskich w walce z MO, spoczął w piątek na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
Na cmentarzu we wsi Wyszonki Kościelne (Podlaskie) pochowane zostały w sobotę szczątki polskiego żołnierza poległego w kampanii 1939 roku. Odnaleziono je wiosną tego roku podczas prac ekshumacyjnych w okolicach Szepietowa. Tożsamość żołnierza jest nieznana.
Nieznany żołnierz WP, który zginął we wrześniu 1939 r. podczas obrony Kępy Oksywskiej spoczął na cmentarzu parafialnym w Kosakowie (Pomorskie). Przyjdzie czas, kiedy Polska wypełni swój dług wdzięczności wobec tego żołnierza do końca – podkreślił zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.
Na cmentarzu w Powiewiórce w rejonie świeńciańskim na Wileńszczyźnie spoczęły w sobotę szczątki Napoleona Ciukszy ps. "Waligóra", żołnierza Armii Krajowej oddziału Antoniego Burzyńskiego "Kmicica" oraz 5. Wileńskiej Brygady AK, odnalezione i zidentyfikowane przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN).
Rodzina, przyjaciele oraz fani pożegnali Renę Rolską, wykonawczynię wielu popularnych przebojów m.in. "Złoty pierścionek" i "Nie oczekuję dziś nikogo". Była wielką damą polskiej piosenki. Miała piękny głos i nienaganną dykcję. Klasa, styl, elegancja, to Rena Rolska - mówił ksiądz Andrzej Luter, odprawiający mszę pogrzebową.
W piątek w Unikowie k. Reszla (woj. warmińsko-mazurskie) odbędzie się pogrzeb ks. Franza Zagermanna zamordowanego w 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej. Szczątki kapłana odnalazł w lipcu zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Na cmentarzu w Murzynie (woj. kujawsko-pomorskie) w niedzielę spoczął płk Wincenty Sobociński, który uprzedził mjr. Henryka Sucharskiego o niemieckim ataku na Westerplatte. "Znów znalazł się na rodzinnej ziemi, o którą walczył" - napisał w liście wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
W Polsce wciąż jest jeszcze wiele nieodkrytych miejsc ze szczątkami ofiar potwornych zbrodni niemieckiej III Rzeszy - powiedział PAP prezes IPN Karol Nawrocki, zapowiadając uroczysty pogrzeb szczątków ofiar niemieckiego totalitaryzmu w pomorskich Chojnicach.