Pół miliona zdigitalizowanych poloników pochodzących z archiwów w Mińsku i we Lwowie przekazali we wtorek historycy Uniwersytetu w Białymstoku do Archiwum Państwowego. Wśród archiwaliów są skany ksiąg grodzkich pochodzących z okresu od XVI do XVIII wieku.
Mniejszości narodowe zamieszkujące Białostocczyznę wystawiały w wyborach 4 czerwca 1989 r. swoich kandydatów, wybory te były również przełomowe dla mniejszości polskiej np. na Białorusi, bo zaczęła się współpraca z władzami w Polsce - wskazywano podczas poniedziałkowej debaty w Białymstoku.
Informacje o ponad 130 białostockich ulicach, które w ostatnich latach powstały lub zmieniły nazwy, można znaleźć w najnowszej publikacji Archiwum Państwowego w Białymstoku. To drugie, uzupełnione wydanie książki; znajdują się w niej opisy ponad 1 tys. ulic.
Nowoczesną siedzibę Archiwum Państwowego, które pomieści 11 km akt, otwarto w środę w Białymstoku. Budynek ma zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania i korzystania z dokumentacji historycznej zgromadzonej przez tę placówkę.
Ok. 4 km akt, które znajdują się w Archiwum Państwowym w Białymstoku, zostanie niebawem przewiezione do nowej siedziby instytucji, której otwarcie zaplanowano na czerwiec. Przed przeniesieniem do nowoczesnych magazynów, dokumenty zostaną odkażone i oczyszczone.
Do końca 2017 roku ma być gotowa nowa siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku. Nowoczesny budynek ma zapewnić odpowiednie warunki dla przechowywania i korzystania z dokumentacji historycznej zgromadzonej przez tę placówkę.
Białystok odzyskał niepodległość dopiero w 1919 r., kilka miesięcy później niż reszta kraju, bo przez miasto wycofywała się armia niemiecka - mówi PAP historyk Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku. 19 lutego przypada 95 rocznica wyzwolenia miasta.