Czwartek 15 lutego 1979 r. wydawał się kolejnym, normalnym mroźnym dniem zimy, nazwanej później zimą stulecia. Słońce wzeszło o godzinie 6.49. Jednak po niespełna sześciu godzinach okazało się, że był to jeden najtragiczniejszych dni w powojennej historii stolicy Polski.
Otwarta w listopadzie Rotunda w Warszawie została uznana za najlepszy obiekt publiczny w konkursie Property Design Awards 2020 w kategorii "Bryła – obiekty publiczne" - poinformował bank PKO BP. Nowa Rotunda, nawiązuje kształtem do pierwotnego projektu zrealizowanego w 1966 roku.
Do lutego przyszłego roku gotowa będzie ponad 500-tonowa stalowa konstrukcja nowej warszawskiej Rotundy - zapowiada Huta Pokój w Rudzie Śląskiej, gdzie powstają elementy tej budowli, należącej do najbardziej rozpoznawalnych architektonicznie obiektów stolicy.
Nowa Rotunda połączy funkcję komercyjną i publiczną - warszawiacy będą mogli umawiać się nie tylko przed nią, ale również wewnątrz budynku. To zawsze był symbol stolicy - podkreślał wicepremier Piotr Gliński podczas poniedziałkowej uroczystości inaugurującej budowę nowej Rotundy.
Nie będzie wszczęte postępowanie o wpis do rejestru zabytków Rotundy PKO w Warszawie - poinformował w poniedziałek mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki. Dodał, że decyzję taką podjął po "starannej analizie zagadnienia".
W przyszłym tygodniu zacznie się demontaż warszawskiej Rotundy pod okiem zespołu utworzonego przez konserwatora zabytków i właściciela budynku - poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Być może przy budowie nowej Rotundy zostaną wykorzystane elementy oryginalnej konstrukcji.
Wydałem decyzję o wstrzymaniu rozbiórki warszawskiej Rotundy; na początku przyszłego tygodnia spotkam się z projektantami, aby przekonywać ich do korekty planów i utrzymania starej konstrukcji budynku - powiedział w czwartek PAP stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.
Rozpoczęła się rozbiórka jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy - Rotundy. Rozebrany jest już znaczny fragment szklanej ściany, wnętrza i dachu. Nowy budynek ma być gotowy w 2019 r., jedna trzecia powierzchni zostanie przeznaczona na funkcje społeczne.
38 lat temu, 15 lutego 1979 r. w gmachu PKO w Warszawie u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich doszło do tragicznego w skutkach wybuchu gazu. W jego wyniku śmierć poniosło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych.