Pracujemy nad raportem, który pokaże jak ogromnym zagrożeniem jest nieuregulowanie kwestii reprywatyzacji - zapowiedział w piątek rzecznik komisji weryfikacyjnej Oliwer Kubicki. Według niego dokument ukaże całościowo sprawę reprywatyzacji w Polsce.
Temat ustawy reprywatyzacyjnej musimy na razie odłożyć na przyszłość - powiedział w czwartek wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin. Przyjęcie ustawy - jak przekonywał - mogłoby się okazać "puszką Pandory" i wywołać roszczenia wobec Polski m.in. ze strony organizacji żydowskich.
Nie zaprzeczam, że kwestie historyczne są obecne w stosunkach z USA. Jednak dynamika kalendarza spotkań na najwyższym szczeblu ukazuje ich realną treść. W tym kontekście teza o rzekomych sankcjach czy kryzysie jest absurdalna - mówi w czwartkowym "DGP" szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
List amerykańskich senatorów ws. ustawy reprywatyzacyjnej będzie miał znaczenie symboliczne, nie będzie miał znaczenia praktycznego - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Przyznał jednocześnie, że wielu polityków amerykańskich liczy się ze zdaniem organizacji żydowskich.
Projekt ustawy reprywatyzacyjnej to skomplikowana sprawa - ocenił w środę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Według niego trudno znaleźć model, który zadowoliłby wszystkich, którzy zostali pokrzywdzeni i uwzględniałby fakt, że Polska nie może dowolnie wydawać miliardy złotych.
Grupa 59. czołowych amerykańskich senatorów w liście wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego w poniedziałek zaapelowała o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej sprawiedliwej wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i ich rodzin.
Polska jest demokratycznym i suwerennym państwem, będziemy się kierować własnymi decyzjami i interesami naszego państwa - powiedział w środę szef MSWiA Joachim Brudziński, odnosząc się do listu amerykańskich senatorów ws. ustawy reprywatyzacyjnej.
Rekompensata w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r.; zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami; rok na złożenie roszczeń - m.in. takie rozwiązania przewiduje projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Szacunkowy koszt jej skutków wyniósłby od 10 do 15 mld zł.
Rząd "co do zasady" pozytywnie ocenił we wtorek senacki projekt ustawy, mający uregulować problem nieruchomości warszawskich objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. Rada Ministrów zgłosiła jednak zastrzeżenia do niektórych zapisów.
Stowarzyszenie "Dekretowiec", zrzeszające właścicieli nieruchomości warszawskich wywłaszczonych dekretem Bieruta, apeluje o niedopuszczenie do wydania "komunistycznego prawa", jakim w jego ocenie jest nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami przygotowana przez senatorów PO.