Mural z wizerunkiem Stanisława Wyspiańskiego przyozdobił ścianę Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Praca pokazuje twarz artysty, który od ośmiu lat jest patronem AST. Wyspiański z ulicy Straszewskiego spogląda w kierunku Wawelu.
Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rysunki Stanisława Wyspiańskiego z okresu jego studiów w Paryżu prezentuje na nowej odsłonie wystawy stałej poświęconej artyście Muzeum Narodowe w Krakowie. Wiele dzieł prezentowanych jest publiczności po raz pierwszy.
Prace i projekty Stanisława Wyspiańskiego można oglądać na Zamku Królewskim w 120. rocznicę publikacji dramatu rozgrywającego się w katedrze wawelskiej - „Akropolis”. Na wystawie znalazły się m.in. szkice koncepcji przebudowy wzgórza zamkowego, nad którymi artysta rozpoczął prace w 1904 roku.
"Każde pokolenie ma swojego Wernyhorę, swojego Rycerza" - mówią aktorzy grający w "Weselu" w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Postaci dramatu pojawią się w sobotę na scenie przy placu św. Ducha w 123. rocznicę pierwszej premiery "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
W Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie 25 lutego - w rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską - odbędzie się czytanie aktorskie "Warszawianki. Raportu Starego Wiarusa" w reż. Mariusza Malca - poinformował PAP dział komunikacji Instytutu.
W Instytucie Teatralnym (IT) w Warszawie 18 stycznia dr hab. prof. UJ Dorota Jarząbek-Wasyl wykładem „Ja jestem grze ich przytomny. Wprowadzenie do teatru obecności” zainauguruje nowy cykl spotkań pt. „Wyspiański. Teatr obecności”.
Chcemy pokazywać Wyspiańskiego jako postać, której twórczość wciąż może być impulsem dla artystów współczesnych – mówią przedstawiciele Muzeum Krakowa, organizatorzy 155. urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Specjalne wydarzenia z tej okazji odbędą się w sobotę w bronowickiej Rydlówce.
To nie jest podsumowanie, to nie jest pomnik, to nie jest osąd. To opowieść o tym, co człowiek po sobie pozostawia, czego się wstydzi – mówi o spektaklu „Proszę Państwa, Wyspiański umiera” jego reżyserka Agata Duda-Gracz. Premiera w sobotę na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Spektakl o spełnionej miłości – tak twórcy chcą przedstawić dramat „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, przygotowywany w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Premiera sztuki w reżyserii Sławomira Narlocha odbędzie się w sobotę.
Osadzanie chochoła, czyli obrzęd okrywania na zimę krzewu róży słomą, odbędzie się w sobotę w muzeum Rydlówka w krakowskich Bronowicach. Tradycja ta upamiętnia ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, który stał się inspiracją „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.