Kwestie historyczne między Polską a Ukrainą są problemem, ale mam nadzieję, że Ukraina rozwiąże je w duchu wdzięczności za pomoc, którą jej świadczymy - powiedział w rozmowie z PAP szef MSZ Radosław Sikorski. Ocenił też, że na razie nie widzi gotowości Rosji do rozmów pokojowych z Ukrainą.
Była dyrektor i założycielka Biełsat TV Agnieszka Romaszewska-Guzy poinformowała, że w poniedziałek wręczono jej zwolnienie dyscyplinarne. TVP S.A. w komunikacie zaznaczyła, że do definitywnego zakończenia stosunku pracy doszło z inicjatywy TVP S.A. w likwidacji, z przyczyn dotyczących pracownika.
W obchodzonym 8 marca dniu kobiet jedna z sal w gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych została nazwana imieniem wieloletniej pracowniczki MSZ - Kazimiery Iłłakowiczówny (1892 -1983). W piątek szef MSZ Radosław Sikorski odsłonił tablicę poświęconą tej dyplomatce oraz wybitnej poetce.
„Stanowczo protestujemy przeciwko podobnym deklaracjom” - napisało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w reakcji na wystąpienie posła AfD Alexandra Gaulanda na temat paktu Ribbentropp-Mołotow, dodając, że wypowiedź „zapisała się czarnymi zgłoskami w historii Bundestagu”. Zareagowała również Ambasada RP w Berlinie.
Działania władz Białorusi w polityce historycznej noszą znamiona realizacji planu, który nie powstał w Mińsku; po skandalicznych wypowiedziach prokuratora generalnego Białorusi, interwencję w Mińsku podjęła Ambasada RP - podkreśliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na pytania PAP.
Wspaniały sposób na szerzenie wiedzy o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej; znajomość faktów jest kluczowa, aby tak straszne wydarzenia nigdy już się nie powtórzyły - napisała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, odnosząc się do quizu MSZ nt. wiedzy o II wojnie światowej.
Skazanie Jurija Dmitrijewa na 3,5 roku kolonii karnej jest kolejną odsłoną wojny z pamięcią, prowadzonej przez najwyższe rosyjskie władze - podkreślono w oświadczeniu MSZ w sprawie wyroku sądowego rosyjskiego historyka. MSZ wskazuje też na zasługi naukowca w badaniu zbrodni stalinowskich.
„Polacy Światu. Znani nieznani” oraz „Polscy Architekci na świecie” – to książki opublikowane przez pracowników Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, które promują osiągnięcia Polaków nieznane szerszej opinii publicznej. MSZ zapowiada kontynuację tego projektu.