Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii, która w polskiej tradycji nazywana jest świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. Powstało na początku IV wieku. W jego centrum jest nowo narodzony Jezus Chrystus, który objawia się światu.
Koncertu wypełnionego muzyką inspirowaną Bożym Narodzeniem z różnych epok będzie można wysłuchać w piątek w Filharmonii Łódzkiej. Wcześniej zaplanowano otwarte spotkanie, podczas którego o muzyce opowie Piotr Matwiejczuk.
Orszaki Trzech Króli przejdą w piątek ulicami 800 miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania, Gniezna i Łodzi. Tegoroczne hasło „Niechaj prowadzi nas gwiazda!" ma skłonić do refleksji nad faktem, że do Boga dochodzi się nie tylko przez wiarę, ale także za pośrednictwem rozumu.
W Kościele katolickim 6 stycznia obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii. W polskiej tradycji nazywane jest świętem Trzech Króli. Jest to święto nakazane, co oznacza, że wierni zobowiązani są tego dnia do uczestnictwa we mszy św.
„Dzień dziś wesoły” – to hasło tegorocznych orszaków trzech królów. Wydarzenie odbędzie się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i sanepidu w 668 miejscowościach w Polsce. Przybierze różne formy.
Trzej królowie 6 stycznia przejdą samotnie tradycyjnymi trasami orszaku w Krakowie. Z powodu pandemii organizatorzy przygotują pochód z poszanowaniem zasad reżimu sanitarnego i obowiązującego prawa. Ich przemarsz będzie można śledzić on-line.
W sobotę, w uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywaną świętem Trzech Króli, ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami przeszły Orszaki Trzech Króli. Uroczystości w tym roku odbywały się pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich".
6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III w. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli.
Święto Trzech Króli możemy nazwać świętem braterstwa, bo przez swoje objawienie się ludziom Jezus łączy wszystkich, burzy dzielące je mury, dystanse - powiedział w wypowiedzi dla PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Imiona Trzech Króli pojawiają się na pograniczu późnego antyku i średniowiecza: od wtedy mamy Kacpra, Melchiora i Baltazara. Mędrcy ze Wschodu zostają królami, którymi zupełnie nie byli w starożytności - mówi PAP dr hab. Robert Wiśniewski z IH UW. 6 stycznia Kościól katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego.