Religia

06.01.2018

Rzecznik KEP: święto Trzech Króli to święto braterstwa

Święto Trzech Króli możemy nazwać świętem braterstwa, bo przez swoje objawienie się ludziom Jezus łączy wszystkich, burzy dzielące je mury, dystanse - powiedział w wypowiedzi dla PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

"Mędrcy przybyli ze wschodu, byli wyznawcami innej religii niż żydowska, byli magami bądź astrologami – tak różnymi od mieszkańców Izraela – a jednak to im, zaraz po pasterzach, ukazał się nowo narodzony Jezus. Takie jest również przesłanie tego dnia: być otwartym na innych, również tych, którzy wydają się nam obcy" - podkreślił rzecznik KEP.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że w Polsce święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy od 2011 r. "Jest to również dzień wolny od handlu, co sprzyja budowaniu i umacnianiu relacji rodzinnych i społecznych poprzez różne inicjatywy organizowane tego dnia. Jest to również jeden z tych kilku dni w roku z obowiązkiem mszy świętej, tak jak każda niedziela" - zaznaczył rzecznik KEP.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik zwrócił również uwagę na to, że od 2009 r. organizowany jest w różnych miastach Polski, a ostatnio również za granicą, Orszak Trzech Króli. "Dzięki temu, że jest to dzień świąteczny, całe rodziny mogą wspólnie spędzić czas. Orszaki są szczególną atrakcją dla dzieci, które przebrane za królów podążają za Świętą Rodziną – to również ciekawa forma edukacji najmłodszych. Orszaki, w których biorą udział setki tysięcy uczestników ukazują, że możliwe jest świętowanie w dużej grupie osób bez agresywnych zachowań, w atmosferze prawdziwej radości, pokoju i braterstwa" - powiedział rzecznik KEP.

Dodał, że w mediach społecznościowych - na Twitterze i Facebooku - organizatorzy orszaku zachęcają wszystkich do umieszczania zdjęć i oznaczania ich #Orszak, w ten sposób będzie można śledzić wydarzenia w całej Polsce.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał też, że w uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół w Polsce obchodzi również Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. "Jest to dzień szczególnej pamięci o tych narodach, które jeszcze nie słyszały o Chrystusie, a także o misjonarkach i misjonarzach posługujących na całym świecie" - przypomniał i dodał, że przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jerzy Mazur zachęca wszystkich do modlitwy w intencji misjonarzy oraz wsparcia materialnego ich działań.(PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL