Reportaże Krzysztofa Kąkolewskiego o nieosądzonych niemieckich zbrodniarzach początkowo ukazywały się na łamach "Literatury". W lutym 1974 r. naczelny Czytelnika Michał Sprusiński zgodził się na wydanie ich w książce pod tytułem "Co u pana słychać?" - powiedziała PAP żona autora, pisarza i reportera Joanna Kąkolewska.
Wielu wpływowych nazistów uciekło po wojnie do krajów Ameryki Południowej tzw. „szczurzymi szlakami” (Rattenlinien); byli wśród nich Josef Mengele, Franz Stangl czy Adolf Eichmann; wiadomo o 180 znanych zbrodniarzach, którzy schronili się w samej Argentynie, ale wciąż nie jesteśmy w stanie podać nawet szacunkowej liczy osób, które uniknęły w ten sposób odpowiedzialności – podkreśliła w rozmowie z PAP historyczka z IPN dr Joanna Lubecka.
„Patrzcie, jak umierają polskie świnie, które udzielały schronienia Żydom!” – krzyczał pomagający mordować Ulmów, Joseph Kokott. Wyrok na rodzinę Ulmów, która ratowała Żydów przed Niemcami, wydał Eilert Dieken. Zaraz po zamordowaniu polskiej rodziny i Żydów, Dieken i Kokott przy świetle latarki przeszukali zastrzelonych w poszukiwaniu kosztowności. Dieken nigdy nie został za zbrodnie skazany. Do śmierci żył w spokoju, pracując jako policjant.
Dwie lekcje internetowe opowiadające o historii niemieckiego obozu Auschwitz w kontekście sprawców i sprawczyń zbrodni udostępniło w internecie Muzeum Auschwitz. Przygotowało je Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście – podaje w piątek placówka.
W 2021 roku rozpoczęły się w RFN dwa głośne procesy funkcjonariuszy niemieckich obozów koncentracyjnym: 96-letniej dziś byłej sekretarki ze Stutthofu i 100-letniego byłego strażnika obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Sprawiedliwości przyznał w odpowiedzi na pytanie PAP, że „doszło do poważnych zaniedbań w rozliczaniu się z nazistowską przeszłością”.
Śledztwa i powojenne procesy przeciwko niemieckim, nazistowskim zbrodniarzom były tematem dyskusji, zorganizowanej przez Instytut Pileckiego w Berlinie. „Problemy prawne i wymiar polityczny stanowią oś do wszystkich rozważań nad skandalem braku powojennej sprawiedliwości” – mówi PAP dyrektor instytucji Hanna Radziejowska.
W paryskim muzeum-centrum dokumentacji Memorial de la Shoah (pomnik Shoah) otwarto wystawę zatytułowaną „Beate i Serge Klarsfeld – Bitwy o Pamięć” - o małżeństwie tropiącym od lat 60. ubiegłego wieku niemieckich zbrodniarzy nazistowskich.
12 listopada 1986 r. w wieku 90 lat w zakładzie karnym w Barczewie zmarł Erich Koch, niemiecki nazistowski dygnitarz odpowiedzialny za zbrodnie dokonane podczas II wojny światowej na ludności polskiej, żydowskiej i ukraińskiej.
W Centralnym Archiwum Ministerstwa Obrony w Podolsku pod Moskwą znaleziono uważane za zaginione dzienniki szefa SS Heinricha Himmlera. Zapiski, datowane na lata 1938, 1943 i 1944, są przygotowane do publikacji z komentarzami historyków.
Funkcjonariusze niemieckiego wymiaru sprawiedliwości nie byli przesadnie gorliwi w ściganiu nazistowskich zbrodniarzy - mówi prok. Łukasz Gramza z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Część z nich spokojnie dożyła swoich dni.