Bitwa o Monte Cassino była jednym z kluczowych momentów II wojny światowej. Ostateczny atak wojsk alianckich rozpoczął się 11 maja 1944 r. o godz. 23 od silnego ostrzału artyleryjskiego pozycji niemieckich. 18 maja oddziały 2 Korpusu Polskiego zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. W walkach zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.
Tym, którzy „ducha oddali Bogu, ciało ziemi włoskiej, a serce Polsce”, zdobywając 18 maja 1944 r. Monte Cassino, oddano w poniedziałek hołd na polskiej nekropolii we Włoszech. - Wygrali, bo w swoich umysłach i sercach mieli wciąż wolną i niezależną Polskę - podkreślił prezydent Karol Nawrocki.
Czuliśmy ogromną ulgę i wzruszenie. Aż mi zacisnęło gardło, co to było za przeżycie - tak moment zdobycia przez polskich żołnierzy wzgórza Monte Cassino opisywał w rozmowie z PAP 101-letni major Władysław Dąbrowski, weteran 2. Korpusu Polskiego.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz skierował listy gratulacyjne do weteranów walk o niepodległość RP, uczestników obchodów 82. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Uhonorowani otrzymali także upominki od premiera Donalda Tuska.
Uroczystość odsłonięcia medalionu z wizerunkiem odznaki 12. Pułku Ułanów Podolskich odbyła się w niedzielę we włoskiej miejscowości Piedimonte San Germano. Do zdobycia przez polskich żołnierzy ufortyfikowanego miasteczka doszło 25 maja 1944 r., już po walkach o Monte Cassino.
Biuro Edukacji Narodowej IPN ogłosiło konkurs „Monte Cassino – Szlak Nadziei”, w którym uczniowie mogą opowiedzieć o losach żołnierzy gen. Andersa w formie krótkich materiałów wideo. Nagrodą jest wyprawa do Włoch śladami żołnierzy Andersa. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia.
W miejscowości Błagowieszczanka w Kirgistanie pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z ekspertem z Wojskowej Akademii Technicznej odnaleźli zapomniane miejsce pochówku Polaków z 1942 r. – poinformował w piątek (18 lipca) resort kultury.
Wystawę z okazji 80. rocznicy rozpoczęcia wędrówki armii generała Władysława Andersa, ewakuowanej z ZSRS, można od środy (11 czerwca) oglądać przed dworcem PKP Gdańsk Główny. Ekspozycję przygotował IPN w Gdańsku.
W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu w środę (12 marca) odbył się wernisaż wystawy "Tam, gdzie stoimy, świeci słońce. Szkoła Młodszych Ochotniczek (1942-1948)". Jest ona poświęcona historii dziewcząt towarzyszących armii generała Władysława Andersa.