
W miejscowości Błagowieszczanka w Kirgistanie pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z ekspertem z Wojskowej Akademii Technicznej odnaleźli zapomniane miejsce pochówku Polaków z 1942 r. – poinformował w piątek (18 lipca) resort kultury.
Nekropolia powstała w okresie formowania się 5. Dywizji Piechoty Armii gen. Andersa. Do tej pory istnienie cmentarza było znane jedynie z archiwalnych szkiców i przekazów.
Jak wyjaśniło MKiDN w informacji zamieszczonej na jego stronie internetowej, na odnalezionym cmentarzu w Błagowieszczance spoczywa 11 Polaków – 3 żołnierzy i 8 cywilów, m.in. siostra zakonna ze zgromadzenia nazaretanek. Dzięki archiwalnym dokumentom udało się ustalić nazwiska 10 pochowanych i przypisać je do konkretnych mogił. Zachowały się pozostałości po grobach w formie fragmentów betonowych krzyży.
Poszukiwania poprzedziły badania archiwalne. Ważnym źródłem informacji był szkic lokalizacyjny odnaleziony w zbiorach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Po przeanalizowaniu map i zdjęć satelitarnych udało się zawęzić miejsce poszukiwań. Wsparcia udzieliły lokalne władze i mieszkańcy. Dzięki ich pomocy ustalono m.in. położenie cmentarza prawosławnego, obok którego dokonywano pochówków polskich obywateli.
Przypomniało też, że w Uzbekistanie, Kazachstanie i Kirgistanie są 22 polskie cmentarze wojenne, na których spoczywają żołnierze Armii gen. Andersa i cywile zmarli w 1942 roku. W latach 2001-2010 cmentarze te zostały odbudowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W 2016 roku opiekę nad miejscami pamięci narodowej za granicą, w tym nad grobami i cmentarzami wojennymi, przejęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cmentarz w Błagowieszczance będzie 23. nekropolią wojenną w Azji Środkowej objętą stałą opieką resortu kultury. (PAP)
gj/ wus/