W najnowszym numerze „Mówią wieki” opowieść o korzeniach współczesnych konfliktów dzielących Bliski Wschód. Na łamach magazynu również dramatyczna relacja polskich archeologów z Palmyry w Syrii, tuż po wyzwoleniu jej z rąk islamistów z Daesh.
Co łączy tak odległe od siebie w czasie postacie jak Ksenofont, Wallenstein, Bob Denard, żołnierze Legii Cudzoziemskiej czy ludzie z Blackwater (dziś Academi)? Wszyscy byli lub są najemnikami gotowymi walczyć za pieniądze. Według nieprzychylnego im stereotypu, interesują ich wyłącznie pieniądze. Cele wojny, narodowość, wyznanie czy osobowość chlebodawcy nie mają znaczenia − liczy się tylko to, czy jest on wypłacalny.
Wille koło Brindisi na południu Włoch mają kształt swastyki, a widać to tylko z lotu ptaka. Tego okrycia dokonano na podstawie fotografii na portalu Google Maps. Domy zbudowano 25 lat temu, ale nikt nie zdawał sobie dotąd sprawy z formy, jaką przedstawiają.
Metr po metrze, wioska po wiosce, zespoły saperów oczyszczają Wietnam z bomb i pocisków leżących w ziemi od czasu wojny sprzed 40 lat. Niewybuchy wciąż zabijają i kaleczą cywilów, głównie dzieci i uprawiających swoje pola rolników.
Około 19 tys. maturzystów z liceów i 2,7 tys. maturzystów z techników zdawało we wtorek egzamin z historii. Nie był to egzamin obowiązkowy, przystąpili do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę. Egzamin z historii na poziomie podstawowym trwał 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 180 minut.