Dwadzieścia lat temu, w 60. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Ghetto, utworzono w Łodzi Park Ocalałych. Obecnie rośnie w nim ponad 670 drzew upamiętniających osoby, które ocalały z Holocaustu. „To miejsce pamięci, ale też życia” - powiedziała PAP dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska.
Istnieje dość powszechne przekonanie, że Niemcy rozliczyli się ze zbrodni swoich przodków, że wnuki zapytały dziadków, co robili podczas II wojny światowej, a oni przyznali się do winy nie tylko uczestniczenia w okrucieństwach narodowego socjalizmu, ale i do winy zaniechania, odwracania głowy od krzywd wyrządzanych Żydom i podbitym narodom.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu podtrzymał w środę zarzuty wobec wielkiego muftiego Jerozolimy z czasów II wojny światowej, oskarżając go o wspieranie Holokaustu. Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że nie ma powodu do zmiany historii.
Izraelska opozycja ostro krytykuje wypowiedź premiera Benjamina Netanjahu, który w przededniu podróży do Berlina sugerował, że do Holokaustu nakłonił Hitlera wielki mufti Jerozolimy Al-Hadżdż Muhammad Amin al-Husajni, notabene znany z sympatii do nazistów.
Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział w środę, że Niemcy są świadomi swojej odpowiedzialności za Holokaust. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu o roli wielkiego muftiego Jerozolimy w Szoah.
O Holokauście należy mówić dzieciom nie eksponując okropności, ale zachowując nadzieję i wiarę w człowieczeństwo – uważa izraelska poetka, psycholog i pedagog, autorka książek dla dzieci o zagładzie Żydów, była więźniarka Auschwitz-Birkenau Batszewa Dagan.