Sejm, w 20. rocznicę śmierci, uczcił minutą ciszy pamięć papieża Jana Pawła II. Jego pontyfikat był jednym z najdłuższych i najbardziej przełomowych w dziejach; przypomniał światu, że człowiek nie jest stworzony do nienawiści, lecz do miłości - podkreślił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-TD).
Pontyfikat Jana Pawła II wymaga w Polsce sprawiedliwej oceny. Obok ewidentnych zasług papieża, nie można przemilczeć błędów m.in. dot. polityki personalnej - powiedział PAP ks. prof. Andrzej Kobyliński z UKSW. Z powodu przeakcentowania osoby papieża Kościół w naszym kraju jest nieprzygotowany na sekularyzację - dodał.
Wystawami, modlitwami, mappingiem 3D na ścianie krakowskiej kurii, gdzie jest okno papieskie, a także dekoracją urzędów, autobusów i tramwajów flagami papieskimi – biało-żółtymi – tak Kraków w środę będzie obchodził 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Tłumy na ulicach, całonocne czuwania w kościołach, setki zniczy w miejscach kojarzonych z Janem Pawłem II, zamknięte sklepy, kluby i urzędy oraz wspólne modlitwy kibiców zwaśnionych drużyn. Dni poprzedzające śmierć papieża-Polaka oraz te bezpośrednio po niej określono mianem "narodowych rekolekcji".
Mija 20 lat od śmierci św. Jana Pawła II. Zmarł w wieku 84 lat po dwóch miesiącach kolejnych kryzysów zdrowotnych, które Watykan początkowo przedstawiał jako skutki infekcji grypowej. Papież, coraz słabszy i niemogący mówić, odchodził na oczach świata.
Jan Paweł II był katalizatorem, ale zarazem i twórcą przemian; był znakiem nadziei dla świata – powiedziała w środę w Poznaniu była premier i ambasador RP w Watykanie prof. Hanna Suchocka. W stolicy Wielkopolski rozpoczęła się konferencja naukowa "Jan Paweł II: czytać historię, tworzyć historię".