Aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi w czasie epidemii nie chcą tracić kontaktu z publicznością, dlatego od poniedziałku rozpoczynają czytanie online najbardziej łódzkiej powieści polskiego noblisty Władysława Reymonta -„Ziemi obiecanej”.
Ingmar Bergman po obejrzeniu "Ziemi obiecanej" uznał, że to jeden z dziesięciu najważniejszych filmów w historii kina – mówi Daniel Olbrychski - w filmie grający Karola Borowieckiego. Arcydzieło Andrzeja Wajdy ma już 45 lat.
Filmowy kantor „Ziemi obiecanej” z kostiumami filmowymi, fotosami fabrykanckiej Łodzi oraz oryginalnymi meblami z epoki powieści Władysława Reymonta odtworzono w mieszącym się w pałacu Poznańskiego Muzeum Miasta Łodzi. Nową stałą wystawę będzie można oglądać od środy.
W 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin Władysława Stanisława Reymonta (1867-1925) – jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, który pozostawił po sobie nowele i powieści przedstawiające życie wszystkich warstw naszego społeczeństwa przełomu XIX i XX wieku.
150 lat temu, 7 maja 1867 r., urodził się Władysław Stanisław Reymont, laureat - jako drugi Polak po Henryku Sienkiewiczu - literackiej Nagrody Nobla, autor m.in. "Chłopów", "Komediantki" i "Ziemi Obiecanej". Nim został pisarzem był krawcem, aktorem, kolejarzem i medium.
Twórczość Andrzeja Wajdy to opowieść o bohaterach funkcjonujących w trudnych realiach politycznych, rozwijająca się w uniwersalne rozważania o kondycji ludzkiej. Choć jego obrazy są mocno osadzone w polskiej historii, były punktem odniesienia i inspiracją także dla filmowców ze świata.
Nie żyje Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureat Oscara za całokształt twórczości oraz Złotej Palmy w Cannes, twórca m. in. filmów "Kanał", "Popiół i diament", "Popioły", „Wesele”, „Panny z Wilka”, "Ziemia obiecana", "Człowiek z żelaza", „Kronika wypadków miłosnych”, "Katyń" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Są momenty w życiu narodu, gdy trzeba uczestniczyć w wydarzeniach - i to wydarzeniach, o których nie wiemy, do czego doprowadzą – podkreśla Andrzej Wajda, mówiąc o narodzinach Solidarności w Stoczni Gdańskiej. 6 marca reżyser świętuje 90. urodziny.
Andrzej Wajda, wybitny twórca filmowy i teatralny, laureat Oscara za osiągnięcia życia oraz Złotej Palmy w Cannes, reżyser "Kanału", "Popiołu i diamentu", "Ziemi obiecanej", "Człowieka z żelaza", "Wałęsy. Człowieka z nadziei" obchodzi w niedzielę 90. urodziny.