Dla Ojców Niepodległości suwerenność była aksjomatem polityki, rozumianej jako prawo decydowania o sobie. Była dla nich wartością niepodlegającą żadnym negocjacjom – mówi PAP historyk prof. Grzegorz Kucharczyk z IH PAN oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.
Odpowiednikiem polskiego Święta Niepodległości we współczesnej Rosji mógłby być obchodzony 12 czerwca Dzień Rosji. Jedno z głównych, ale i najmłodszych świąt państwowych nadal nie jest dla Rosjan tak emocjonalne i symboliczne, jak 11 listopada dla Polaków.
Państwa narodowe powinny być obecnie gotowe do oddania suwerenności - mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel w niedawnej debacie w Berlinie. Zastrzegła jednak, że powinno to się odbyć w sposób uporządkowany i z niezbywalną rolą krajowych parlamentów.
Polacy mają prawo do zmiany, mają prawo do naprawy Rzeczypospolitej, do budowy jej nowego, lepszego, korzystniejszego dla zdecydowanej większości Polaków, kształtu - podkreślał w sobotę w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mówił też o potrzebie przejęcia władzy w stolicy.
W przyjętej w piątek uchwale Sejm wzywa rząd do "przeciwstawienie się wszelkim działaniom przeciwko suwerenności państwa". Uchwała głosi, że "prawa i wolności obywatelskie nie są zagrożone w naszym państwie".
Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na dyskusję panelową z cyklu Debat Lelewelowskich pt. "Wymiary polskiej suwerenności w XIX stuleciu. Stosunki władzy, autonomia polityczna i okoliczności ją kształtujące".