Esencją szekspirowskiego geniuszu w „Henryku IV” jest unikatowy sposób opowiadania o ludzkich myślach i logice, podejmowaniu decyzji, codzienności i tragedii, a także wyzywający sposób opowiadania tak poważnej historii wykorzystujący elementy komedii - ocenił w rozmowie z PAP reżyser spektaklu Ivan Alexandre.
„Hamlet” w reż. Declana Donellana, „12. noc albo co chcecie” w reż. Grzegorza Jarzyny, postapokaliptyczna wersja „Romea i Julii” w reż. Rostyslava Derzhypilskiego - m.in. te spektakle będzie można obejrzeć podczas 28. Festiwalu Szekspirowskiego, który odbywać się będzie od 25 lipca do 4 sierpnia.
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (Mazowieckie) wystawi 8 października spektakl „Miarka za miarkę” Williama Shakespeare’a w reżyserii Bogdana Kokotka. Będzie to pierwsza premiera tej sceny w tym sezonie. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty „Sonetów” angielskiego dramaturga.
Chcieliśmy stworzyć na scenie zupełnie męski świat, wręcz koszarowy. Nasi bohaterowie żyją w oddaleniu, w sfałszowanej, pełnej resentymentów rzeczywistości - powiedział reżyser „Burzy” Williama Szekspira Paweł Miśkiewicz. Premiera odbędzie się 1 grudnia w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Wykładem poświęconym twórczości aktora Iry Aldridge’a, odczytaniem poświęconego mu wiersza Juliana Tuwima oraz odegraniem szekspirowskich strof Otella, których wybitny artysta nie zdążył zaprezentować w Łodzi uczczono w poniedziałek w tym mieście 150. rocznicę jego śmierci.
Teatry z Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Indii, Ukrainy, Hongkongu, Rosji oraz Polski pokażą swoje spektakle podczas rozpoczynającego się w piątek w Gdańsku 21. Festiwalu Szekspirowskiego. Zaplanowano także konkurs SzekspirOFF, w którym wystąpią 22 zespoły teatralne.
Zarząd londyńskiego Shakespeare's Globe Theatre poinformował w poniedziałek, że aktorka Michelle Terry zostanie nową dyrektor artystyczną tej sceny. Swoje obowiązki obejmie w kwietniu 2018 r. Będzie czwartym dyrektorem artystycznym w historii tego teatru.
W 210. rocznicę urodzin aktora Iry Aldridge'a, pierwszego czarnoskórego tragika szekspirowskiego, łodzianie wspominali artystę, który zmarł nagle wizytując Łódź w 1867 r. Grób na Starym Cmentarzu, z portretem aktora w roli Otella, jest odwiedzany przez wielbicieli teatru z całego świata.
W piątek w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zaplanowano premierę spektaklu „Zakochany Szekspir” przygotowanego w koprodukcji z miejscowym Teatrem Wybrzeże. Przedstawienie oparto na scenariuszu do popularnego filmu z 1998 roku pod tym samym tytułem.