Drzwi pancerne, schody do baraku i kamień z oznaczeniem jednostki ochroniarzy wodza wydobyto podczas ostatnich poszukiwań w byłej kwaterze Hitlera w Wilczym Szańcu (Warmińsko-mazurskie). Część eksponatów jest już dostępna dla turystów – informuje PAP nadleśniczy Zenon Piotrowicz.
W dawnej kwaterze dowództwa Wehrmachtu w Mamerkach na Mazurach rozpoczęły się w środę poszukiwania pomieszczenia, które może znajdować się w fundamentach jednego ze schronów. O akcji jest głośno, bo dzierżawca obiektu ogłosił, że może tam być Bursztynowa Komnata.
Możliwe, że właśnie na to odkrycie czekano od lat ’50 XX wieku, kiedy to po raz pierwszy przeprowadzono poszukiwania Bursztynowej Komnaty na terenie bunkrów w Mamerkach. Nowe badania wykonane niedawno przy użyciu georadaru pozwoliły odnaleźć nieznane dotychczas pomieszczenie!
Nadleśnictwo Borki wydzierżawiło należące do Lasów Państwowych tereny dawnej kwatery dowództwa Wehrmachtu w Mamerkach. Zgodnie z umową prywatny dzierżawca ma udostępniać turystom ten najlepiej zachowany na Mazurach kompleks bunkrów z II wojny światowej.
W lasach pod Ornetą (woj. warmińsko-mazurskie) otwarto w piątek szlak turystyczny prezentujący poniemieckie fortyfikacje tzw. Trójkąta Lidzbarskiego. Przygotowana przez leśników trasa ma ułatwić zwiedzanie jednego z najmniej znanych zespołów bunkrów w Polsce.
Nadleśnictwo Borki zamierza wydzierżawić kompleks bunkrów z II wojny światowej w Mamerkach, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). Miejsce to leży niespełna 20 km od Gierłoży, w której znajdowała się kwatera główna Adolfa Hitlera.
Na Mazurach wiele jest jeszcze miejsc mało znanych turystom; należą do nich m.in. budowle związane z II wojną światową jak kwatera Himmlera w Pozezdrzu, czy przydomowe muzea, w których można zobaczyć, jak przed laty wyglądało życie Mazurów.