Na Kaszubach w Wielki Piątek - tzw. Płaczëbóg obowiązywał bardzo ścisły post, a miejscami kultywowano archaiczny obyczaj biczowania się, smagania domowników rózgą agrestu lub jałowca - przypomniał kaszubskie zwyczaje w rozmowie z PAP Bartosz Stachowiak z Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach.
Nasza monografia „Kaszubska Golgota”, mimo że ma formę broszury, wzbudziła spore zainteresowanie w środowisku historyków, naukowców i prawników, a także niemieckich studentów – mówi PAP sekretarz stowarzyszenia Patria Nostra Aneta Markowska. Zbrodnia piaśnicka jako część zbrodni pomorskiej coraz bardziej funkcjonuje w świadomości społecznej – dodaje.
Dawniej Gwiazdor egzaminował dzieci ze znajomości pacierza, rozdawał im cukierki, jabłka, pierniki lub orzechy, a te nieposłuszne karcił słomianym korbaczem, rózgą lub powrozem - przypomniał kaszubskie zwyczaje w rozmowie z PAP Bartosz Stachowiak z Muzeum we Wdzydzach.
Dawniej, w dzień wigilijny Kaszubi pościli i dopiero po zachodzie słońca zasiadali do wspólnej wieczerzy – mówi PAP Bartosz Stachowiak z Muzeum we Wdzydzach. Przypomina, że po wieczerzy gospodarze wychodzili do ogrodów, sadów i pukali trzykrotnie w każde drzewko owocowe oznajmiając radosną nowinę o narodzeniu Zbawiciela.
Sejm przegłosował poselski projekt w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy śmierci Antoniego Abrahama (1869–1923), kaszubskiego działacza społecznego, pisarza i orędownika polskości Pomorza. Był wielokrotnie więziony przez władze pruskie. Zmarł 23 czerwca 1923 r. i został pochowany w Gdyni-Oksywiu.
W niedzielę w Gniewinie (woj. pomorskie), na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, odbył się Dzień Jedności Kaszubów. Wiceminister kultury Jarosław Sellin przytoczył słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Sopocie w 1999 roku – pragnę zachęcić was, byście nadal strzegli swojej tożsamości.
Przez lata obserwowaliśmy, jak w regionie kurczy się oferta edukacyjna dla dorosłych. Chcieliśmy temu przeciwdziałać – mówi PAP współtwórczyni nowopowstającego na Kaszubach Uniwersytetu Ludowego Danuta Rek. Pierwsze zajęcia odbędą się w maju.
Do 15 lutego potrwa głosowanie internetowe na Kaszubskie Słowo Roku 2021. Do wyboru są cztery, zgłoszone wcześniej przez internautów, propozycje. Organizowany po raz drugi przez Fundację Kaszuby konkurs wystartował we wtorek.
Wraz z rozpoczęciem nowego roku Fundacja Kaszuby ogłosiła konkurs na Kaszubskie Słowo Roku 2020. Propozycje można zgłaszać do 16 stycznia. Jury wybierze 5 najciekawszych, które zostaną poddane pod głosowanie. Nagrody otrzymają autorzy trzech najbardziej popularnych zgłoszeń.