Pokazanie różnych materiałów i technik, z których można wykonać szopkę bożonarodzeniową przyświecało autorom tegorocznej wystawy świątecznej w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. W poprzednich latach prezentowano m.in. szopki z różnych rejonów świata.
Kilkadziesiąt szopek bożenarodzeniowych, które zostały wykonane przez dzieci i młodzież z wrocławskich i dolnośląskich szkół, placówek wychowawczych i z domów kultury, można do 28 stycznia oglądać w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Montaż jednej z największych w Polsce szopek bożonarodzeniowych rozpoczęli w poniedziałek bernardyni we wnętrzu bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej – podał PAP rzecznik sanktuarium ojciec Tarsycjusz Bukowski. Co roku przyciąga ona rzesze wiernych.
Przechodnie w różnych lokalizacjach Krakowa podziwiają bożonarodzeniowe szopki w szklanych gablotach. W piątek zaś wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w „Spacerze wokół szopki”, przygotowanym przez miejskie muzeum.
Kolekcję szopek bożonarodzeniowych z Afryki i Ameryki Południowej, pochodzących m.in. ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Ojców Werbistów w Pieniężnie, można oglądać w Muzeum w Rybniku. Niektóre eksponaty są nietypowe, jak stajenka w jajku czy w lamie.
Szopki z żywymi zwierzętami, z ruchomymi figurami, ale też tradycyjne – można od niedzieli, pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia, oglądać w kilku miejscowościach w Podlaskiem: Łomży, Ciechanowcu i w Białymstoku.
Konkurs na najpiękniejsze i najciekawsze, własnoręcznie wykonane szopki bożonarodzeniowe ogłosiło miasto Białystok. Można je przynosić do Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej w Białymstoku 2 i 3 stycznia 2023 r.
Wykonane w różnych technikach szopki betlejemskie można do 29 stycznia oglądać na wystawie pokonkursowej w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Autorami prac są dzieci i młodzież z dolnośląskich szkół i domów kultury.
Najstarsze i najcenniejsze szopki bożonarodzeniowe oraz kukiełki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu zostaną pokazane na wystawie „Ludowy obraz świata”, która zostanie otwarta w piątek w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju (Małopolskie).
Poczta Polska zorganizowała w jednym ze swoich łódzkich oddziałów „Wystawę szopek bożonarodzeniowych polskich artystów ludowych”. Zaprezentowano 31 drewnianych szopek ludowych z kolekcji Macieja Balceraka – informuje dyrektor regionu PP Janusz Michaluk.