Turyści przybywający do zamienionej w muzeum, dawnej rezydencji papieskiej w podrzymskim Castel Gandolfo teraz mogą zobaczyć tam także arcydzieła sztuki przywiezione z Muzeów Watykańskich. Zwiedzających z Polski szczególnie zaciekawić może polska kaplica z freskami sprzed 90 lat.
Dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta mówi PAP, że placówka podejmuje różne kroki, by stawić czoła rosnącemu napływowi zwiedzających. Jak wyjaśnia, w tym celu Muzea rozszerzą godziny otwarcia. Jako duże wyzwanie Jatta wskazuje problem tzw. koników, spekulujących biletami wstępu.
Tak wyjątkowej reprezentacji świata kultury z kilkudziesięciu krajów dawno nie było w Watykanie. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Kaplicy Sykstyńskiej w piątek przybyli wybitni reżyserzy, pisarze, rzeźbiarze, piosenkarze. Jedyną osobą z Polski na spotkaniu z 200 artystami jest gwiazda piosenki Halina Frąckowiak.
Na Zamku Królewskim w Warszawie w czwartek odbyło się uroczyste kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II”. To piękna, nasycona szalenie ważnymi treściami wystawa – mówił podczas briefingu wicepremier prof. Piotr Gliński.
Zacieki na ścianach, ślady wilgoci na historycznych freskach, mokre fragmenty sufitu - tak wygląda Sala Sobieskiego w Watykanie. Pisze o tym w środę dziennik „Il Messaggero”, publikując zdjęcia komnaty, znajdującej się na trasie zwiedzania Muzeów Watykańskich.
Muzea Watykańskie zostaną ponownie otwarte 3 maja i będą w nich obowiązywać bardziej surowe zasady zwiedzania – zapowiedziała w czwartek dyrekcja placówki. Osoby, które nie będą stosować się do tych reguł, zostaną wyproszone.
Arcydzieła włoskiego malarstwa, w tym m.in. „Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską” Fra Angelica będą od 24 marca prezentowane na wystawie z okazji stulecia urodzin Jana Pawła II „Arcydzieła z Watykanu” w Zamku Królewskim w Warszawie.
W poniedziałek, po 88 dniach przerwy, zostaną ponownie otwarte Muzea Watykańskie – ogłosiła ich dyrekcja. Jest to możliwe dzięki złagodzeniu restrykcji w Rzymie i całym stołecznym regionie Lacjum, który będzie tzw. żółtą strefą niskiego ryzyka zakażeń.
Muzea Watykańskie pozostaną zamknięte do 15 stycznia przyszłego roku – ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Jak wyjaśniono, decyzja zapadła w koordynacji z władzami Włoch i krokami, wprowadzonymi przez nie w ramach walki z epidemią koronawirusa.