Na Zamku Królewskim w Warszawie w czwartek odbyło się uroczyste kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II”. To piękna, nasycona szalenie ważnymi treściami wystawa – mówił podczas briefingu wicepremier prof. Piotr Gliński.
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przypomniał, że wystawa "Arcydzieła z Watykanu" miała być prezentowana w roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, ale względu na pandemię koronawirusa otwarta została w marcu br., upamiętniając 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, które przypadają 18 maja 2021 r.
"W tej chwili jest tak, że ta wystawa jest wyrazem czy znakiem nadziei wychodzenia z tej straszliwej pandemii. Rok 2021 (...) kojarzy się z czymś niebywale tragicznym, a jednocześnie także z nadzieją, bo (...) dziś jest 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II, a jednocześnie cudownego ocalenia polskiego papieża" - podkreślił prof. Gliński.
"To jest piękna, choć może niezbyt duża wystawa - ale taka ekspozycja, która jest nasycona szalenie ważnymi treściami. W zasadzie widz (...) jest pod wrażeniem bardzo silnych, mocnych przesłań dotyczących wartości związanych z Janem Pawłem II" - mówił minister kultury.
Dziękując organizatorom ekspozycji - pracownikom Zamku Królewskiego oraz Radzie Papieskiej Kultury - wicepremier przypomniał, że w 2019 r. podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy kulturalnej między Watykanem a Polską. Zwrócił uwagę, że "dzięki temu możemy rozwijać współpracę kulturalną".
"To jest piękna, choć może niezbyt duża wystawa - ale taka ekspozycja, która jest nasycona szalenie ważnymi treściami. W zasadzie widz (...) jest pod wrażeniem bardzo silnych, mocnych przesłań dotyczących wartości związanych z Janem Pawłem II" - mówił.
Gliński zwrócił uwagę, że "przede wszystkim jest to język sztuki i kultury". "Ta wystawa jest hołdem dla sztuki i kultury, który - jak powiedziałem - jest umieszczony w kontekście nauki, życia, przesłania św. Jana Pawła II" - podkreślił szef resortu kultury.
"Wystawa +Arcydzieła z Watykanu+ - "to z jednej strony bardzo cenne watykańskie dzieła sztuki, a z drugiej strony mamy tu przedstawione najważniejsze przesłanie aksjologiczne w bardzo wielu wymiarach" - ocenił.
Wicepremier zaznaczył, że ta ekspozycja "robi olbrzymie wrażenie, ponieważ przypomina nam, w tym szczególnym czasie, postać najważniejszego Polaka". "Wszystkie sondaże wskazują, że Polacy nadal uznają św. Jana Pawła II za najważniejszego Polaka" - podkreślił.
"Zapraszam wszystkich Polaków, turystów, szkoły, aby odwiedzić tę wystawę. To wspaniałe doświadczenie. Można obejrzeć cenne dzieła sztuki, ale też spojrzeć na życie św. Jana Pawła II" - powiedział Gliński, dodając, że "ekspozycja będzie czynna jeszcze przez miesiąc".
"Ta wystawa składa się z dwóch części. Z części biograficznej, pośrodku, która prowadzi nas od młodego kleryka, przez kapłana, wikarego w Krakowie, biskupa Krakowa, a później biskupa Rzymu, więc jest to wątek biograficzny" - powiedział podczas briefingu dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Fałkowski.
"Widzimy tu tak naprawdę cały ciąg dzieł sztuki wielkich dokonań europejskich, bo jest to - od XIV-wiecznych wyobrażeń maryjnych, aż po XVIII wiek - ciąg kilkunastu najwybitniejszych dzieł sztuki wziętych z polskich i zagranicznych muzeów, również Muzeów Watykańskich" - podkreślił prof. Fałkowski.
Zaznaczył, że "po obu stronach ekspozycji mamy wielką sztukę europejską, która inspirowała dzieło Karola Wojtyły, której ślady widzimy w jego twórczości poetyckiej, filozoficznej i w działalności duszpasterskiej".
"Widzimy tu tak naprawdę cały ciąg dzieł sztuki wielkich dokonań europejskich, bo jest to - od XIV-wiecznych wyobrażeń maryjnych, aż po XVIII wiek - ciąg kilkunastu najwybitniejszych dzieł sztuki wziętych z polskich i zagranicznych muzeów, również Muzeów Watykańskich" - podkreślił prof. Fałkowski.
Dyrektor Zamku Królewskiego zwrócił uwagę, że ukazano tu także "wątki osobiste Karola Wojtyły". "Myślę tutaj o przedstawieniach Brata Alberta, ale także o malarstwie Brata Alberta" - wyjaśnił.
"Zamek jest otwarty, Zamek czeka, Zamek wita" - powiedział prof. Wojciech Fałkowski, zachęcając do zwiedzenia ekspozycji.
W uroczystym kuratorskim oprowadzaniu po wystawie "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II" uczestniczył również nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Jak napisano na stronie Zamku Królewskiego, "ekspozycja (w Bibliotece Królewskiej) przekrojowo zaznajamiająca z historią powołania Karola Wojtyłły na najwyższy urząd zwierzchnika Kościoła katolickiego w istocie stanowi hołd dla wybitnego Polaka, niezwykłego człowieka wiary, mistyka, nieustającego pielgrzyma i świętego".
Koncepcję wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Ekspozycję podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy.
Na ekspozycji po raz pierwszy w Polsce prezentowane są arcydzieła włoskiego malarstwa, użyczone specjalnie na tę wystawę przez Muzea Watykańskie, m.in.: "Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską" Fra Angelica, "Święty Mateusz z aniołem" Guida Reniego, "Uczynki miłosierdzia. Spragnionych napoić i podróżnych w dom przyjąć" Olivuccia di Ciccarella.
Na ekspozycji po raz pierwszy w Polsce prezentowane są arcydzieła włoskiego malarstwa, użyczone specjalnie na tę wystawę przez Muzea Watykańskie, m.in.: "Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską" Fra Angelica, "Święty Mateusz z aniołem" Guida Reniego, "Uczynki miłosierdzia. Spragnionych napoić i podróżnych w dom przyjąć" Olivuccia di Ciccarella, "Odkupiciel" Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, "Święta Trójca z martwym Chrystusem" Ludovica Carracciego, "Madonna z Dzieciątkiem" Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferatem i "Obserwacje astronomiczne" Donata Cretiego.
W jej tle zwiedzającym towarzyszą utwory muzyczne dedykowane Janowi Pawłowi II, skomponowane przez: Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego.
Wystawę "Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II" można oglądać do 13 czerwca.
Ekspozycja zorganizowana została pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasiego i wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/