Ekspozycję sztuki haptycznej, czyli takiej, na której prace można dotknąć, otworzyła po raz pierwszy w swej historii Galeria Bielska BWA. Wystawę „Dotyk Sztuki/Touch of Art” stworzono z myślą o osobach niewidomych. Od soboty można ją już zwiedzać.
Projekcje filmów z audiodeskrypcją oraz spotkania z twórcami znalazły się w programie 12. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który w Płocku (Mazowieckie) potrwa od 17 do 23 września. Wydarzenie zostanie zainaugurowane spektaklem „Balladyna” w Teatrze Dramatycznym.
W trosce o osoby niewidome i z dysfunkcją narządu wzroku biblioteka publiczna w stołecznym Ursusie zainstalowała przed swoimi placówkami nowoczesny system nawigacyjno-informacyjny – podaje dzielnicowy ratusz.
Kilkanaście seansów filmowych z audiodeskrypcją oraz rozmowy z twórcami, w tym aktorami, i spotkania z filmoznawcami znalazło się w programie 11. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który od 25 września do 1 października odbywać będzie się w Płocku (Mazowieckie).
Rocznie w Indiach w wyniku niedożywienia traci wzrok ok. 40 tys. dzieci. Od 32 lat pomaga im założone przez matkę Elżbietę Czacką Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które prowadzi szkołę i sierociniec. Dzieci uczą się tam podstawowych czynności dnia codziennego, zdobywają wykształcenie i zawód.
Pochodząca z hrabiowskiego rodu ociemniała Matka Elżbieta Róża Czacka otoczyła troską osoby niepełnosprawne ucząc je samodzielności, zawierzenia Bogu oraz służby społeczeństwu i miłości do Ojczyzny – mówi PAP s. Gabriela ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
Spektakl „Rozbitkowie” na podstawie „Burzy” Williama Szekspira jest efektem dwuletnich warsztatów z udziałem niewidomych i niedowidzących. Premiera przedstawienia, w którym wystąpią aktorzy krakowskiego Teatru Ludowego i osoby z dysfunkcjami wzroku, odbędzie się w sobotę.
60 kolejnych dzieł zostało w tym roku opisanych za pomocą audiodeskrypcji i udostępnionych na portalu „iSztuka”. Dzięki temu mogą je poznać również osoby niewidome i niedowidzące. W sumie na portalu udostępniono już ponad 300 obiektów dot. malarstwa, rzeźby i architektury.
W opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej (GSW) otwarto wystawę pt. „Nie do widzenia”. Ekspozycja to efekt rocznej pracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi w ramach projektu „Dotknij sztuki” – wyjaśnia Anna Łęgowik z GSW.