Carnall Festival to nowe wydarzenie na kulturalnej mapie woj. śląskiego, organizowane w otwartej 2 lipca Strefie Carnall w kompleksie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. W każdą wakacyjną sobotę postindustrialną przestrzeń wypełnia muzyka na żywo.
Unikalną, podziemną trasę wodną pokonywaną łodziami elektrycznymi, otwiera od soboty Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. To część oferty zabrzańskiego kompleksu opartego m.in. o fragment ciągnącej się pod miastami regionu XIX-wiecznej sztolni odwadniającej.
Stadion Śląski w Chorzowie i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu wprowadziły wspólny bilet, umożliwiający zwiedzanie legendarnego „Kotła Czarownic” oraz podziemi zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza. Śląski Ticket, jak nazwano ofertę, daje też nabywcom zniżki na usługi lokalnych firm.
Bezpłatne „lekcje” dla najmłodszych z zakresu edukacji regionalnej, a także tradycji górniczej, udostępnia na swoim facebookowym profilu Sztolnia Królowa Luiza – będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Od 14 września otwarta dla turystów zostanie droga wodna w ciągnącej się pod Zabrzem XIX-wiecznej sztolni. To ostatnia część kompleksu Królowa Luiza, będącego częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, nieudostępniona dotąd dla turystów.
Oferty wykonania dokumentacji, która pozwoli wykonać dodatkowe prace zabezpieczające wokół przebiegającej pod Zabrzem XIX-wiecznej sztolni, przygotowały Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Śląska. Warunki wokół sztolni dotąd nie pozwoliły w pełni udostępnić jej turystom.
Dorobek skupiony wokół dziedzictwa przemysłowego to ogromne pole doświadczalne, również dla badań naukowych – twierdzą przedstawiciele Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Uniwersytetu Śląskiego. W poniedziałek ich przedstawiciele podpisali umowę o współpracy.
Zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego otrzymało mieszczącą się w kosztorysie ofertę na remont i konserwację parowej maszyny wyciągowej szybu Carnall w kompleksie Sztolnia Królowa Luiza. To jeden z elementów nowego unijnego projektu placówki o wartości ponad 80 mln zł.