Nie chcemy być nudnym muzeum, przykrytym kurzem; jesteśmy nowoczesną placówką, w której pozwalamy robić selfie i tańczyć przed dziełami sztuki- powiedział PAP dyrektor Galerii Uffizi we Florencji Eike Schmidt. Za sukces uważa on to, że arcydzieła Botticellego, Leonarda da Vinci, Rafaela i Michała Anioła przychodzi oglądać rekordowa liczba młodzieży. Schmidt opowiedział też o swym zaangażowaniu w utworzenie muzeum Igora Mitoraja w Pietrasanta.
Do Galerii Uffizi we Florencji masowo wrócili zwiedzający, choć nie tak wielu, jak przed pandemią, gdy czasem tłok utrudniał oglądanie dzieł sztuki. W porównaniu z zeszłym rokiem w sierpniu liczba turystów wzrosła o 70 procent. Odnotowano obecność wielu Polaków.
Jedna z najbardziej oryginalnych we Włoszech szopek znajduje się w tym roku w zamkniętej dla zwiedzających Galerii Uffizi we Florencji. Świetlną szopkę w czasach pandemii można oglądać z daleka, bo wystawiono ją w oknach. Widać w niej legendy świata muzyki.
"Odrodzenie kraju zaczyna się od sztuki" - powiedział w środę dyrektor otwartej po 85 dniach przerwy Galerii Uffizi we Florencji Eike Schmidt. Podkreślił, że nowa forma zwiedzania kolekcji arcydzieł sztuki powinna być "wzorem dla turystyki w przyszłości".
Po kilkuset latach we Florencji zostało ponownie otwarte i udostępnione zwiedzającym historyczne przejście między Palazzo Vecchio a Galerią Uffizi. „To historyczne wydarzenie” - podkreślił w środę minister kultury Włoch Dario Franceschini.
Galeria Uffizi we Florencji obchodzi Dzień Kobiet w środę inaugurując wystawę w całości dedykowaną żyjącej w XVI wieku w tym mieście malarce, zakonnicy Plautill Nelli. Ekspozycja obrazów i rysunków pierwszej florenckiej malarki będzie otwarta do 4 czerwca.
W 2016 roku po raz pierwszy liczba zwiedzających Galerię Uffizi we Florencji przekroczyła 2 miliony - poinformowały włoskie media. To słynne muzeum, zawierające bezcenne zbiory sztuki, jest jednym z najczęściej odwiedzanych we Włoszech.
Cmentarz ofiar zarazy sprzed około półtora tysiąca lat znaleziono podczas prac budowlanych we Florencji pod słynną Galerią Uffizi. Zdaniem archeologów odkrycie to pozwoli poznać mało znany rozdział dziejów miasta z V-VI wieku.
Rekordowa liczba prawie 1,8 miliona turystów odwiedziła w zeszłym roku Galerię Uffizi we Florencji. Z każdym rokiem słynną kolekcję sztuki zwiedza coraz więcej ludzi. Padają w związku z tym pytania o to, czy nie należałoby ograniczyć ich napływu.