„Odzyskane – Zagospodarowane – Zdemitologizowane. Miejsca i ludzie Ziem Zachodnich i Północnych 1945–2020” to tytuł wystawy poświęconej terenom przyłączonym do Polski po II wojnie światowej. Ekspozycję będzie można od wtorku oglądać we Wrocławiu, w Poznaniu, Olsztynie, Opolu i Szczecinie.
Kilkadziesiąt fotografii dokumentujących proces montażu i otwarcie Wystawy Ziem Odzyskanych we Wrocławiu w 1948 r. można od czwartku oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury. Ekspozycję otwarto w 70. rocznicę prezentacji Wystawy Ziem Odzyskanych.
W internecie udostępniono premierowy numer elektronicznego magazynu naukowego zatytułowanego "Rocznik Ziem Zachodnich". To jedno z niewielu czasopism naukowych w Polsce, które dostępne jest w pełni online na zasadach wolnego dostępu z wykorzystaniem Open Journal Systems.
Ponad 300 zdjęć i filmów pokazujących adaptację do nowych warunków życia w powojennej Polsce będzie można oglądać na wystawie na pl. Solidarności w Szczecinie. Ekspozycja "Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek" będzie dostępna od piątku do 25 lutego.
Przesunięcie w 1945 roku granic Polski pociągnęło za sobą konsekwencje polityczne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Odbudowa wojennych zniszczeń i więzi społecznych, oswojenie obcej przestrzeni i kultury składają się na proces „wrastania” powojennych mieszkańców w „nową” Polskę, o którym opowie wystawa, którą do 31 grudnia można oglądać na placu przed Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Badanie historii i opowiadanie o powojennych dziejach Ziem Zachodnich i Północnych - to cel działalności Sieci tworzonej przez pięć instytucji i będącej formą realizacji Muzeum Ziem Zachodnich. Działalność nowej instytucji zainaugurowano w poniedziałek w Warszawie.
Działający dotychczas w Poznaniu Instytut Zachodni przestaje istnieć, a od nowego roku w jego miejsce zacznie działać nowy ośrodek niemcoznawczy, analogiczny do Ośrodka Studiów Wschodnich, podlegający bezpośrednio premierowi. Senat poparł w czwartek nad ranem tę zmianę.
Działający dotychczas w Poznaniu Instytut Zachodni przestaje istnieć, a od nowego roku w jego miejsce zacznie działać nowy ośrodek niemcoznawczy, analogiczny do Ośrodka Studiów Wschodnich, podlegający bezpośrednio premierowi - zdecydował w czwartek Sejm.