„Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach” – to tytuł wystawy, którą od środy będzie można oglądać na wystawie w Zamku Żupnym w Wieliczce. Zwiedzający zobaczą ponad 100 obiektów, m.in. przywilej nobilitacyjny nadany przez króla Zygmunta III Wazę.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka kupiło parę solniczek z Limoges we Francji do swojej kolekcji solniczek i naczyń przyprawowych. Jak podkreślili w środę przedstawiciele placówki, poszukiwania tego typu zabytkowych naczyń trwały dwa lata.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka świętuje 70 lat istnienia. Z tej okazji otwarto wystawę „70/70” z najciekawszymi i najcenniejszymi obiektami, ilustrującymi działalność i historię instytucji. W planach jest remont Zamku Północnego.
Największa w Polsce kolekcja cennych solniczek w Zamku Żupnym wzbogaciła się o dwa światowej klasy okazy z XVI w. Razem z innymi nabytkami z ostatnich lat będzie je można zobaczyć podczas Dnia Otwartych Drzwi w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w niedzielę.
O tym, że Tatry przez kilka stuleci były znaczącym ośrodkiem górniczym, w którym wydobywano takie kruszce, jak srebro i miedź, potem rudy żelaza i uranu oraz surowce skalne, opowiada otwarta w środę wystawa w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w kopalni soli.
Dzięki starym fotografiom Wieliczki sprzed prawie stu lat udało się ustalić dokładną historię dwóch wielickich pomników: Niepodległej Polski i Poległych Wieliczan. Elementy obu z nich zostały zawarte w odsłoniętym w maju w Wieliczce pomniku Odrodzenia Polski.
W podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli Wieliczka powstanie nowoczesna multimedialna kaplica pod wezwaniem bł. Jana Pawła II – poinformował PAP dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka prof. Antoni Jodłowski.