Wraz z wkroczeniem wojsk polskich na Górny Śląsk w czerwcu 1922 r. rozpoczęło się tworzenie władz samorządnego województwa śląskiego. Na jego czele stanął jeden z najbardziej zasłużonych działaczy górnośląskich Polaków – Józef Rymer. Zwieńczeniem procesu jednoczenia części Górnego Śląska były uroczystości z 16 lipca. Rymer reprezentował w ich trakcie władze wojewódzkie. Funkcję wojewody sprawował tylko pół roku.
Pamięć pierwszego wojewody śląskiego Józefa Rymera uczczono z inicjatywy jego potomków w sobotę w Katowicach. W tym roku przypada 140. rocznica urodzin Rymera, 100. rocznica wydania dekretu przez premiera RP, mianującego go Pierwszym Wojewodą Śląskim, a także 100. rocznica jego śmierci.
Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek w Katowicach wieńce na grobach przywódcy III Powstania Śląskiego Wojciecha Korfantego, pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego i pierwszego wojewody śląskiego Józefa Rymera.
16 lipca - mija kolejna rocznica podpisania w Katowicach dokumentu o przejęciu wschodniej części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą Polską. Wydarzenie to było rezultatem III powstania śląskiego, ostatniego z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921. Z tej okazji Muzeum Historii Polski przygotowało film poświęcony jednemu z przywódców III powstania śląskiego i pierwszemu wojewodzie śląskiemu po przyłączeniu Śląska do Rzeczpospolitej Polskiej w 1921 r. - Józefowi Rymerowi (1882-1922).
Biblioteka Śląska w Katowicach wzbogaciła się o ok. 30 oryginalnych dokumentów po pierwszym wojewodzie śląskim Józefie Rymerze. Wśród nich jest akt mianowania go na stanowisko wojewody z 1922 roku podpisany przez Józefa Piłsudskiego. Jak poinformował PAP we wtorek dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. Jan Malicki, dokumenty przekazał książnicy syn Józefa Rymera - Czesław Rymer.