Poetka, dramatopisarka, Krystyna Miłobędzka została tegoroczną laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza, zaś badaczka literatury i krytyczka literacka Monika Glosowitz- laureatką Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Oba wyróżnienia składają się na Poznańską Nagrodę Literacką.
Sztukę „Ojczyzna” Krystyny Miłobędzkiej wystawi bielski teatr lalek Banialuka. Reżyser Agnieszka Błaszczak podkreśliła, że to spektakl dla młodszej widowni, która w formie zabawy podejmuje temat ojczyzny, tożsamości oraz znaczenia i roli w społeczeństwie.
Rękopisy wierszy, adaptacji teatralnych i książek oraz ogromna kolekcja listów autorstwa poetki Krystyny Miłobędzkiej oraz jej męża, eseisty i krytyka teatralnego Andrzeja Falkiewicza trafiły w czwartek do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Archiwum przekazane przez Miłobędzką do Ossolineum obejmuje twórczość poetki i jej męża od lat 60 XX w. do współczesności. Oprócz rękopisów wierszy i esejów znajdują się w nim m.in. scenariusze i adaptacje sztuk teatralnych.
Krystyna Miłobędzka została w sobotę uhonorowana Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Podczas gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym poetka obrała statuetkę Silesiusa i czek na 100 tys. zł. Uzasadniając weredyk jury, przytoczono słowa Miłobędzkiej na temat poezji: "To jest nie do zrobienia, ale chciałoby się wymyślić sobie język. Wyminąć wszystkie słowa, które są. To jest najprostsze pragnienie, zrobić coś na nowo. Wyminąć język, posłużyć się przedmiotem, przebiec to, wykonać, ale nie mówić".
Krystyna Miłobędzka została uhonorowana za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody, na której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 11 maja.