Sejmik Województwa Świętokrzyskiego wyraził w poniedziałek zgodę na współprowadzenie z miastem i gminą Nowa Słupia Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana. W 2023 roku muzeum przyjęło niemal 20 tys. zwiedzających.
Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego tradycje hutnicze i obchodny dnia hutnika wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - poinformowało we wtorek Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Inscenizację tradycyjnego hutniczego wesela przygotowuje, w związku z obchodami 150-lecia dzisiejszej Huty Batory w Chorzowie, działające w tym mieście Muzeum Hutnictwa. Widowisko, z udziałem blisko 100 aktorów, planowane jest na 9 września br.
Walcarka, prasa, prostownica do szyn – to niektóre z urządzeń, które od soboty, m.in. dzięki wsparciu funduszy unijnych, będzie można zobaczyć w chorzowskim Muzeum Hutnictwa. Na wystawie, której osią są wspomnienia byłych hutników, będzie można też obejrzeć liczne fotografie i pamiątki.
W ostatni weekend listopada w Chorzowie rozpocznie działalność Muzeum Hutnictwa, stworzone z inicjatywy miejscowego samorządu w odnowionym budynku elektrowni dawnej Huty Królewskiej. Otwarciu placówki, po kilku latach przygotowań, towarzyszyć będzie cykl rozpisanych na trzy dni wydarzeń.
List intencyjny ws. współpracy na rzecz muzeum hutnictwa, które powstanie na terenie hali byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie z 1905 r., podpisali w czwartek przedstawiciele zainteresowanych samorządów oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Wiosną 2018 r. mają rozpocząć się prace nad gruntowną renowacją hali byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie, pod kątem organizowanego tam przez lokalny samorząd muzeum hutnictwa – zapowiedział w czwartek wiceprezydent miasta Marcin Michalik.
Samorząd Rudy Śląskiej chce nabyć zabytkowy wielki piec z huty "Pokój", a następnie go zrewitalizować, by stał się ikoną miasta. Rudzki piec z lat 60. ubiegłego stulecia jest ostatnim tego typu obiektem na terenie woj. śląskiego i jednym z trzech w kraju.
Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego, które organizowało pokazy starożytnego hutnictwa podczas Dymarek Świętokrzyskich, w tym roku zaprezentuje je na Lubelszczyźnie. Z kolei gmina Nowa Słupia, w której dotychczas odbywały się prezentacje, zorganizuje własne dymarki.
Życie ludności w dolinie rzeki Kamiennej w okresie wpływów rzymskich i tradycje starożytnego hutnictwa żelaza poznają uczestnicy warsztatów archeologicznych „Żelazne korzenie”, które w czwartek rozpoczną się w Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” w Starachowicach.