Odznaczenia zasłużonych twórców i debata nad potrzebą ochrony niematerialnych elementów kultury - to wydarzenia pierwszej polskiej edycji Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Tradycja, zwyczaje, rzemiosło - to kluczowy element różnorodności kulturowej świata - podkreślano.
Kontakt z niematerialnym dziedzictwem jest formą odreagowania, dlatego Polacy angażują się w jego ochronę. Zwyczaje typowe dla danego regionu wyróżniają go na tle innych regionów, a z drugiej strony – łączą wspólnoty – mówi PAP dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska.
Bogato zdobione indonezyjskie batiki – tkaniny, które znalazły się na liście niematerialnego dziedzictwa ludzkości – będzie można od czwartku oglądać na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Obradujący w Addis Abebie Międzyrządowy Komitet ds. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO wpisał w środę na swoją listę m.in. kubańską rumbę, merengę z Dominikany, belgijskie piwo i noworoczne obchody Nouruz w 12 krajach.
Rusznikarstwo według tradycyjnej szkoły cieszyńskiej, szopkarstwo krakowskie, pochód Lajkonika, flisackie tradycje w Ulanowie, procesja Bożego Ciała w Łowiczu wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Śpiew, muzyka, taniec i gwara górali podhalańskich mają szansę znaleźć się na liście niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Taka propozycja ma paść podczas ogólnopolskiej konferencji folklorystów i środowisk akademickich pod koniec maja w Zakopanem.
Prezydent Bronisław Komorowski zwiedził we wtorek Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach na Pomorzu. Podczas wizyty odznaczył dwoje pracowników placówki, a do zbiorów muzealnych podarował pracę magisterską swojej matki Jadwigi Komorowskiej.