Stylizacja, asymetria, płynne, faliste linie, abstrakcyjna i roślinna ornamentyka – to charakterystyczne elementy architektury secesyjnej, które przykuwają uwagę w kilkudziesięciu łódzkich willach i pałacach fabrykanckich, kamienicach, na cmentarzach, a także w obiektach fabrycznych.
Kamienice z ceglaną elewacją, budynki nawiązujące do art-deco, secesji, klasycyzmu i rozbudowanego detalu w eklektyzmie, a nawet inspirowane starymi fabrykami – tak współczesne łódzkie kamienice widzą projektanci, którzy zgłosili swoje prace na konkurs zorganizowany przez Biuro Architekta Miasta.
Na początku XX wieku Łódź stała się secesyjną perłą w Europie Środkowej; chcemy ją zrewitalizować i przywrócić jej piękno - mówił wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki, który w środę w Paryżu przedstawił kandydaturę Łodzi do International Expo 2022.
Ponad 6,2 mln zł kosztował miasto remont zabytkowej willi Leopolda Kindermanna przy ul. Wólczańskiej w Łodzi. W obiekcie, który nazywany jest "perłą" łódzkiej secesji znajdują się przestrzenie wystawiennicze Miejskiej Galerii Sztuki.