Polska, Austria i Luksemburg złożyły wspólny wniosek o wpis „Barbórki i tradycji górniczych” na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Decyzja o wpisie na listę UNESCO zapadnie w grudniu 2025 r. podczas sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Górnicze pozdrowienie „Szczęść Boże” jest adresowanym do drugiego człowieka życzeniem szczęśliwego życia, ale jednocześnie przypomina nam, że praca ma związek z Bogiem – wskazał metropolita katowicki abp Adrian Galbas w słowie z okazji Barbórki – obchodzonego w poniedziałek Dnia Górnika.
Barbórka to prawdziwa perła naszej narodowej kultury, to wielkie święto górników i ich najbliższych; wasza determinacja i poświęcenie dla dobra społeczeństwa zasługują na ogromny szacunek – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Jazda szolą górniczą 320 metrów w dół, spacer korytarzami kopalni, przejazd kolejką podwieszaną, górnicza szychta – tego wszystkiego można doświadczyć na terenie zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Z okazji Barbórki na zwiedzających czekają również dodatkowe atrakcje.
Barbórka to prawdziwa perła naszej narodowej kultury; to wielkie święto górników i ich najbliższych, pracowników zaplecza przemysłu wydobywczego oraz nadzoru górniczego – napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników piątkowych uroczystości barbórkowych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach.
Muzeum Śląskie, które znajduje się na zrewitalizowanym poprzemysłowym terenie kopalni "Katowice" zorganizuje obchody dnia górników - Barbórki. Na odwiedzających czekać będzie m.in. koncert grupy muzycznej Wojtek Mazolewski Quintet oraz instalacje świetlne.
Tradycje barbórkowe oraz kult św. Kingi wśród górników Kopalni Soli Bochnia i Kopalni Soli Wieliczka zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Decyzję w tej sprawie podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Specjalne oprowadzania, warsztaty i koncerty związane z tradycjami górniczymi odbędą się w przypadającą w sobotę Barbórkę w Muzeum Śląskim w Katowicach, którego podziemna siedziba powstała przed kilkoma laty na terenach zlikwidowanej kopalni.
Jaka przyszłość czeka górniczą Barbórkę w epoce dekarbonizacji; kim jest „obcy” z piłkarskich stadionów; na czym polegał fenomen bajek ludowych – na te i inne pytania odpowiedzi szukają uczestnicy zainaugurowanej w Krakowie konferencji dot. niematerialnego dziedzictwa kulturowego.