Tegoroczne dekoracje świąteczne w wielu w europejskich miastach nie zawsze oddają ducha świąt Bożego Narodzenia. Szopka z narządami płciowymi, odwrócone krzyże, wielki jednorożec – to tylko niektóre ze świątecznych ozdób umieszczonych w przestrzeni publicznej, o których piszą światowe agencje.
Ulice Barcelony rozświetliły się w nocy ze środy na czwartek w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Dekoracje nie nawiązują do ikonografii chrześcijańskiej, „odwołują się do świąt dla wszystkich” – oznajmiła lokalna minister ds. handlu i rynków.
Do 15 stycznia tarnowianie mogą zgłaszać posesje, balkony, siedziby biur i firm do konkursu „Tarnów pełen blasku”. Według organizatorów z magistratu konkurs sprawia, że Tarnów zyskuje świąteczny klimat, o jakim niejedno miasto może tylko pomarzyć.
Klasyczne wielkanocne dekoracje pasują do różnego typu wnętrz - od nowoczesnych po rustykalne - uważają specjaliści od etnodesignu. Polscy projektanci chętnie czerpią z lokalnego folkloru; przywracają do życia rzemieślnicze tradycje, eksperymentują z dawnymi materiałami i surowcami.
Ponad cztery tysiące XX-wiecznych wyrobów ze szkła zgromadziło Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Większość wyrobów wykonali ręcznie hutnicy szkła, którzy pracują lub pracowali w kilkudziesięciu hutach Podkarpacia, głównie w Krośnie i Jaśle.
Wystawę obrazów prof. Jerzego Mierzejewskiego będzie można oglądać od czwartku w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ekspozycja "Jerzy Mierzejewski. Malarstwo" zorganizowana została z okazji 95-lecia urodzin artysty.